O tym debatowali specjaliści podczas EKG 2024. Zobacz, jak BGK wpiera transformację gospodarczą

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Podczas pierwszego dnia EKG 2024 odbył się panel dyskusyjny poświęcony sektorowi bankowemu i jego roli w kontekście transformacji polskiej gospodarki. W panelu uczestniczyli przedstawiciele kluczowych instytucji finansowych oraz eksperci, którzy szczegółowo omówili aktualne wyzwania i perspektywy dla sektora bankowego w Polsce.

Sektor bankowy i gospodarka

Początek dyskusji otworzyło pytanie o ocenę kondycji sektora bankowego w Polsce. Mówiła o niej m.in. Elizabeth Falcetti, dyrektor regionalna ds. Polski i Krajów Bałtyckich w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Jej perspektywa zewnętrzna dostarczyła cennych spostrzeżeń dotyczących kondycji i wyzwań, przed którymi stoi ten sektor. W swoim wystąpieniu podkreśliła istotę elastyczności i zdolności banków do adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych, a także konieczność właściwej reakcji na ewoluujące otoczenie regulacyjne.

Pomimo uznania dla siły i odporności polskiego sektora bankowego, nie brakowało głosów wskazujących na istniejące wyzwania, w tym zmieniające się otoczenie regulacyjne. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, mówiła o znaczeniu współpracy między różnymi interesariuszami rynku oraz obecnych działaniach BGK w kontekście negocjacji dotyczących uruchomienia nowych instrumentów finansowania.

- Na pewno elementem, który jest dla nas wyzwaniem, jest zmieniające się otoczenie zewnętrzne i regulacyjne - podkreślała podczas rozpoczęcia panelu Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. - W kontekście transformacji energetycznej, niezbędne staje się współdziałanie różnych interesariuszy rynku. Obecnie, Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi negocjacje z Ministerstwami w celu uruchomienia instrumentów finansowych o wartości prawie 17 mld euro, z których 4,8 mld euro ma być przeznaczone na projekty związane z farmami wiatrowymi.

Rola przedsiębiorców w stabilizacji gospodarki

Wiceprezesi banków, jak Adam Pers z mBanku czy Szymon Midera z PKO Banku Polskiego, zwrócili uwagę na kluczową rolę przedsiębiorców w stabilizacji sektora, szczególnie w trudnych czasach, takich jak pandemia czy kryzys energetyczny. Wskazywali elastyczność i determinację klientów biznesowych jako istotne czynniki wspierające stabilność banków. Wspominali również o rozwoju sektora energii odnawialnej jako czynnika wspierającego wzrost gospodarczy i tworzącego nowe możliwości finansowania. Jednakże, jak zauważył Przemysław Gdański z BNP Paribas Bank Polska, sektor bankowy nadal napotyka na liczne przeszkody, takie jak niskie miejsce Polski w rankingu zwrotów z kapitału w UE czy kurczący się udział aktywów sektora bankowego w PKB. W związku z tym, prezesi Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich czy Brunon Bartkiewicz z ING Banku Śląskiego SA, akcentowali konieczność zmiany podstawy opodatkowania banków oraz wprowadzenia stabilniejszych regulacji, aby umożliwić sektorowi efektywne funkcjonowanie.

W podsumowaniu dyskusji prelegenci zgodnie stwierdzili, że sektor bankowy w Polsce potrzebuje istotnych zmian, aby efektywnie wspierać rozwój gospodarczy i sprostać rosnącym potrzebom finansowym związanym z transformacją gospodarczą. Konieczne jest też opracowanie nowych strategii, które pozwolą sektorowi lepiej dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych oraz wspierać innowacje i rozwój przedsiębiorczości w Polsce.

Wzrost gospodarczy i energetyczny a finansowanie

Podczas panelu „Finansowanie inwestycji" uczestnicy skupili się na dyskusji na temat zmian w modelach finansowania oraz roli agend państwowych i sektora prywatnego w procesie inwestycyjnym. Omówiono m. in. kwestię efektywnego wydatkowania środków unijnych, priorytetów inwestycyjnych Unii Europejskiej w odniesieniu do polskich potrzeb, a także dostępności środków na zielone inwestycje w nowej perspektywie finansowej UE.

Rozpoczynając panel, minister finansów, Andrzej Domański, wielokrotnie podkreślał, że głównymi czynnikami napędzającymi wzrost gospodarczy w Polsce w nadchodzących latach będą transformacje: energetyczna i cyfrowa.

- Przewidujemy, że wzrost gospodarczy w ciągu dwóch najbliższych lat będzie znaczący. Niemniej nadal stajemy przed licznymi wyzwaniami. Pierwszym z nich jest, oczywiście, wojna na Ukrainie; spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej i umocnienie złotego, co stanowi wyzwanie dla polskich eksporterów. Jednak jestem przekonany, że krok po kroku polska gospodarka będzie przyspieszała - mówił podczas swojego wystąpienia minister Domański.

Rola rewolucji technologicznej w Polsce

Po tym, jak moderator poprosił prelegentów o przedstawienie swoich perspektyw na temat dobrych inwestycji, uczestnicy panelu zaprezentowali różnorodne punkty widzenia i obszary kluczowych działań inwestycyjnych.

Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w Banku Gospodarstwa Krajowego, poruszył kwestię inwestycji związanych z transformacją energetyczną. W swojej wypowiedzi skupił się na roli banków w procesie transformacji gospodarczej, zwłaszcza w kontekście rewolucji technologicznej i inwestycji. Olszak wyjaśniał, że rola Banku Gospodarstwa Krajowego polega na uzupełnianiu sektora bankowego, a nie na konkurowaniu z nim. Bank stara się ułatwiać dostęp do finansowania poprzez różnorodne instrumenty, takie jak gwarancje, pożyczki i dotacje, które są dostępne zarówno dla mikro, małych i średnich firm, jak i dla większych przedsiębiorstw.

- Bank Gospodarstwa Krajowego pełni specyficzną rolę na rynku, uzupełniając sektor bankowy i oferując atrakcyjne pożyczki, wejścia kapitałowe, dotacje i gwarancje, które mają stymulować polski biznes do inwestycji i wspierać go w procesie transformacji cyfrowej i ekologicznej - powiedział Mateusz Olszak.

Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w Banku Gospodarstwa Krajowego zauważył również wyzwania, przed którymi stoi sektor bankowy, takie jak przeregulowanie kwestii prawnych, które może utrudniać działalność banków i prowadzić do wzrostu kosztów, które w końcu mogą być przenoszone na przedsiębiorców. Bank Gospodarstwa Krajowego stara się jednak ułatwiać przedsiębiorcom dostęp do finansowania poprzez różnorodne środki, w tym środki unijne, które są ważnym impulsem dla polskiej gospodarki.

Wypowiedzi pozostałych prelegentów dotyczyły znaczenia inwestycji dla różnych aspektów rozwoju gospodarczego. Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, zauważył, że inwestycje nie tylko sprzyjają wzrostowi produkcji, ale są także kluczowe dla tworzenia zaawansowanych produktów i usług dzięki nowoczesnym procesom technologicznym. Jerzy Bombczyński, Counsel w Baker McKenzie, podkreślił znaczenie inwestycji związanych z transformacją energetyczną, szczególnie modernizacji systemu przesyłu energii jako kluczowego elementu wspierającego rozwój infrastruktury energetycznej. Katarzyna Kowalska, wiceprezes zarządu KUKE SA, skoncentrowała się na roli inwestycji w tworzeniu wartości dodanej w łańcuchu dostaw poprzez rozwój infrastruktury logistycznej i ekspansję zagraniczną. Natomiast Michał Lesiuk, partner w Doradztwie Podatkowym w EY Polska, mówił o potrzebie inwestycji wspierających badania, rozwój oraz eksport, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Z kolei Adam Pers, wiceprezes zarządu mBank S.A. oraz Kamil Pruchnik, Snr Structured Finance Officer w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym, skupili się odpowiednio na aspektach rentowności i profilu ryzyka inwestycji oraz atrakcyjności inwestycji z perspektywy funduszy inwestycyjnych.

Wszystkie te perspektywy wskazywały na różnorodność obszarów, w których inwestycje mogą odgrywać kluczową rolę w dalszym rozwoju gospodarczym Polski, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: O tym debatowali specjaliści podczas EKG 2024. Zobacz, jak BGK wpiera transformację gospodarczą - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski