Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wodociągi zadbajmy szczególnie zimą

Maciej Kubiczek
Zima ujawnia wady instalacji. Kogo zawiadomić o awarii wodociągu? Jeżeli awaria ma miejsce w domu na instalacji wewnętrznej za wodomierzem głównym, to takie zdarzenie należy zgłosić administratorowi budynku.

W przypadku właścicieli budynków jednorodzinnych należy samodzielnie podjąć kroki zmierzające do usunięcia awarii. Za dbanie o dobry stan techniczny instalacji wewnętrznej odpowiada właściciel (użytkownik) i to on ponosi koszty z tym związane.

Natomiast w przypadku awarii wodomierza oraz przyłącza biegnącego od wodomierza do sieci wodociągowej, oraz awarii samej sieci biegnącej pod ulicą – należy dzwonić pod numer 994, bądź bezpośrednio do przedsiębiorstwa wodociągowego, które działa w naszej miejscowości.

Zima to dla przedsiębiorstw wodociągowych czas przestoju w zakresie realizacji inwestycji. Jednocześnie jest to czas wytężonej pracy przy usuwaniu awarii. Niskie temperatury nie sprzyjają bowiem prowadzeniu remontów i wymianie infrastruktury wodociągowo- -kanalizacyjnej. Są natomiast przyczyną zamarzania przyłączy wodociągowych i wodomierzy. Na początku wiosny w firmach wodociągowych też notuje się wiele wezwań do usunięcia awarii. Odwilże spra- wiają, że na powierzchni ziemi ujawniają się awarie, które powstały wcześniej – pod zmrożoną ziemią przysypaną warstwą śniegu. Najgorsze są zaś takie zimy jak obecnie – kiedy są temperatury poniżej zera i nieco śniegu, później następuje odwilż, a następnie ziemię znów ścina mróz. Wtedy praca ekip zajmujących się usuwaniem awarii jest szczególnie ciężka i stresująca – trzeba bowiem śpieszyć się, żeby zdążyć z naprawą przed kolejnymi mrozami.

Tymczasem okazuje się, że wielu awarii można uniknąć. Trzeba tylko, żeby odbiorcy stosowali się do przepisów obowiązujących w Polsce oraz apeli przedsiębiorstw wodociągowych, które każdej jesieni wzywają do zabezpieczenia przyłączy i wodomierzy.

Najbardziej wrażliwymi na zamrożenia miejscami instalacji wodociągowej są właśnie wodomierze lub reduktory ciśnienia. Znajdują się one często w nieogrzewanych piwnicach, klatkach schodowych lub garażach.

Dla prawidłowego działania instalacji, temperatura w tych miejscach nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Dlatego przedsiębiorstwa wodociągowe apelują, by zabezpieczyć te elementy instalacji tkaninami lub innymi materiały izolacyjnymi. Należy też stosować czasowe dogrzewanie pomieszczeń, w których znajdują się wodomierze lub reduktory ciśnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski