Objazdy przez pół roku

Redakcja
Korzystających z komunikacji miejskiej czekają od kwietnia do jesieni bardzo duże zmiany w kursowaniu tramwajów. Część linii zostanie zawieszona, pojawią się nowe, a kilka starych zmieni trasy. Wszystko z powodu remontów na ulicy Basztowej, Dominikańskiej i Franciszkańskiej.

UTRUDNIENIA. Od kwietnia - kilkanaście linii tramwajowych zniknie, pojawi się, lub zmieni trasy; a będzie to tylko początek zmian.

Są też już wszystkie niezbędne dokumenty do przebudowy łuków na ul. Wielickiej - co także wiązałoby się z wstrzymaniem tam przejazdu tramwajów, które częściowo zostałyby zastąpione przez autobusy. Nie wiadomo jeszcze czy uda się wpasować w to wszystko remont skrzyżowania pod Bagatelą. Musimy się więc przygotować nawet na pół roku objazdów.

Kilka dni temu wprowadzono zmiany tras linii 3 i 7, a także 12, która została zastąpiona przez nowy tramwaj 74. Zostało to spowodowane rozpoczęciem prac na ulicy Długiej, gdzie na razie przebudowywana jest infrastruktura podziemna. Jednak w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca (najprawdopodobniej 6 kwietnia) ruszy główny remont ulicy Długiej, a w jego ramach przewidziano przebudowę skrzyżowania z ul. Basztową, gdzie m.in. zmienione zostaną rozjazdy i promienie łuków tramwajowych, by były mniej ostre. Te prace wstrzymają jednak całkowicie ruch tramwajowy na ul. Basztowej.

Musimy się więc przygotować na poważne zmiany, gdyż połączenie tramwajowe dużej części zachodniego Krakowa z resztą miasta będzie się mogło odbywać tylko przez ul. Franciszkańską. Na razie nie wiadomo jeszcze czy uda się utrzymać przejazd przez ul. Basztowa autobusów komunikacji miejskiej, a dotyczy to linii - 124, 424, 152, 304, 502 i 522. Jeśli nie będą mogły jeździć - zostaną skierowane na trasę objazdową - przez al. Mickiewicza, Słowackiego i plac Matejki.

Po wprowadzeniu tych zmian w komunikacji wąskim gardłem będą z pewnością skrzyżowania koło filharmonii orz w rejonie Poczty Głównej. Z uzyskanych informacji wynika bowiem, że przez pl. wszystkich Świętych będzie przejeżdżać 40 tramwajów w ciągu godziny, gdy obecnie jest ich 27. Jeszcze trudniej może być na zjeździe z ul. Dominikańskiej na św. Gertrudy - w kierunku ul. Starowiślnej i Westerplatte. Tu w ciągu godziny będą się pojawiać 24 tramwaje, czyli dwa razy tyle ile obecnie. A odcinek jest bardzo krótki, gdyż zaraz za zjazdem z ul. Dominikańskiej jest przystanek, który przylega do skrzyżowania koło Poczty Głównej.

Ponieważ jest niebezpieczeństwo, że na obu skrzyżowaniach tramwaje same się zakorkują - najprawdopodobniej zostanie tam wyłączona sygnalizacja świetlna. - Jestem za. Jest to strefa ograniczonego ruchu i komunikacja miejska musi być, zwłaszcza w takiej sytuacji, uprzywilejowana - powiedział nam podinspektor Krzysztof Burdak, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. - Pojazdy szynowe mają pierwszeństwo na skrzyżowaniach, więc wyłączenie sygnalizacji z pewnością usprawni ruch.

To jednak nie będzie koniec zmian i kłopotów.

Według planów - ulica Basztowa ma zostać otwarta dla tramwajów około połowy czerwca. Wtedy zacznie się jednak przebudowa ciągu (ulic z torowiskiem) od filharmonii, przez ul. Franciszkańską i Dominikańską, a na razie wiadomo, że ten remont miałby się zakończyć najpóźniej w październiku. Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu dodaje, że przebudowa ul. Franciszkańskiej i Dominikańskiej będzie się wiązała także z czasowym zamknięciem skrzyżowania koło filharmonii, gdyż w tym miejscu również przewidziano dodatkowe wyciszenie torowiska i roboty wejdą na część ul. Straszewskiego i Zwierzynieckiej.
To wszystko oznacza, że od połowy czerwca czekają nas równie poważne zmiany w komunikacji tramwajowej jak w kwietniu, gdyż ruch będzie możliwy tylko przez ul. Basztową.

Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT, mówi, że konieczna jest jeszcze przebudowa skrzyżowania koło Bagateli. Potrzeba na to jednak około 4,5 mln zł, ponadto nie wiadomo, w jakim terminie mógłby być prowadzony ten remont - zważywszy na to, że przez najbliższe pół roku wyjazd i wjazd w ul. Karmelicką musi zostać utrzymany.

Jest już także pełna dokumentacja i pozwolenie na przebudowę łuków tramwajowych na ul. Wielickiej - w rejonie cmentarza Podgórskiego. Jeśli prace zostaną podjęte - to najprawdopodobniej w okresie wakacji, gdyż ten remont również wiąże się z koniecznością wstrzymania przejazdu tramwajów. Wtedy kursowałyby one tylko między Bieżanowem i Kurdwanowem a ul Dworcową, a od strony centrum - przez pl. Bohaterów Getta, z którego skręcałyby w ul. Limanowskiego - w kierunku Kalwaryjskiej. Między pl. Bohaterów Getta a ul. Dworcową wprowadzona zostałaby zastępcza komunikacja autobusowa.

(J.ŚW)

jswies@dziennik.krakow.pl

Tramwaje od kwietnia

2 - zostanie zawieszona.

72 - nowa linia - będzie kursowała z Salwatora do Bagateli, Karmelicką do Bronowic Małych

3 - zostanie zawieszona.

73 - nowa linia - z Bieżanowa Nowego, ul. Wielicką, Stradomską, przez pl. Wszystkich Świętych, Podwale (jak 3), a następnie Karmelicką do Bronowic Małych.

4 - będzie objeżdżała Planty przez ul. Straszewskiego, Franciszkańską, Dominikańską, Westerplatte.

7 - będzie kursowała tak jak obecnie (czyli po zmienionej trasie)

12 - zostanie zawieszona.

74 - zostanie zlikwidowana (do 6 kwietnia zastępuje 12).

13 - zostanie zawieszona.

79 - nowa linia - od Bieżanowa do ul. Westerplatte będzie jeździła tak jak 13, a następnie ul. Pawią do os. Krowodrza Górka.

14 - będzie objeżdżała Planty przez ul. Podwale, Franciszkańską, Dominikańską, Westerplatte, następnie ul. Lubicz do Mistrzejowic.

15 - od Pleszowa do ul. Lubicz będzie jeździła bez zmian, a następnie skręci w ul. Rakowicką.

18 - trasa pozostanie bez zmian, ale w porannym i wieczornym szczycie, a także w soboty i święta będzie więcej kursów.

24 - objedzie Planty przez Podwale i Franciszkańską do ul. Starowiślnej.

42 - zostanie zawieszona.

78 - nowa linia - ma kursować między Cichym Kącikiem, a Bronowicami.

(J.ŚW)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie