Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obok domów jednorodzinnych powstają wysokie bloki mieszkalne. Dzielnica protestuje

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Przy ul. Sławka pojawią się 29-metrowe bloki mieszkalne
Przy ul. Sławka pojawią się 29-metrowe bloki mieszkalne fot. Andrzej Banaś
Kontrowersje. Mieszkańcy i radni z Woli Duchackiej są przeciwni inwestycji przy ul. Sławka. 29-metrowe budynki powstają tam wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej. Ponadto przewidziano tutaj zbyt mało miejsc postojowych.

Chodzi o dwa budynki mieszkalne, które od strony ul. Sławka będą liczyć dziewięć kondygnacji (przy ul. Mochnackiego obniżą się do czterech). Na 142 mieszkania zaplanowano tutaj tylko 102 miejsca postojowe - 17 naziemnych i 85 w garażach podziemnych. - Przewidujemy, że wszyscy właściciele mieszkań znajdą na terenie osiedla miejsca postojowe - zapewnia Martyna Tymińska z Lokum Deweloper. Ta firma rok temu przejęła działki przy ul. Sławka i rozpoczęła budowę dużej inwestycji.

W takie zapewnienia nie wierzą okoliczni mieszkańcy. Obawiają się, że ich nowi sąsiedzi będą parkować tuż pod ich domami. - Poza tym tak duża inwestycja będzie zakłócać ład przestrzenny w tej części Woli Duchackiej - komentuje Krzysztof Sułowski, przewodniczący Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.

Zupełnie innego zdania byli jego poprzednicy, którzy dekadę temu pozytywnie zaopiniowali projekt warunków zabudowy dla inwestycji mieszkaniowej przy ul. Sławka. - Gdyby w tej kadencji trafiła do nas ta sama „wuzetka”, wydalibyśmy negatywną opinię - komentuje Krzysztof Sułowski.

Decyzja o warunkach zabudowy została wydana w 2008 roku. Od tego czasu zagęszczenie budynków mieszkalnych nie tylko w Woli Duchackiej znacznie się zwiększyło. Dopiero w lutym br. magistrat wydał pozwolenia na budowę spornej inwestycji.

Urzędnikom nie przeszkodził fakt, że wysokie bloki mieszkalne inwestor planuje wśród niskiej zabudowy (nie ma tutaj obowiązującego planu miejscowego). - Projekt budowlany był kompletny i posiadał wymagane opinie, uzgodnienia i pozwolenia - tłumaczy Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

Jednak zdaniem radnego dzielnicowego z Dębnik Pawła Bystrowskiego (pierwszy nagłośnił sprawę), tak duża inwestycja nie powinna stanąć w tej części miasta. - Spowoduje ona spory dyskomfort dla mieszkańców. Przecież kilkaset samochodów będzie musiało gdzieś zaparkować - uważa radny Bystrowski.

Inwestor nie podziela tych obaw. Martyna Tymińska wyjaśnia, powołując się na wieloletnie doświadczenia, że wcale nie musi przybyć tak dużo aut, bowiem nie wszyscy przyszli mieszkańcy są zainteresowani zakupem miejsca postojowego.

Przeciwnicy inwestycji przekonują jednak, że ktoś może nie wykupić miejsca parkingowego z oszczędności i szukać darmowego postoju w okolicy.

Wjazd do budowanych bloków zaplanowano od ul. Sławka, na której już teraz można spotkać duży ruch samochodowy (m.in. kursują cztery linie autobusowe). Można się spodziewać, że przez inwestycję obok zajezdni autobusowej korki będą jeszcze dłuższe.

Jednak ta perspektywa nie zmusiła urzędników z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu do negatywnej opinii obsługi komunikacyjnej dla inwestycji.

WIDEO: Malują pokoje i ubarwiają życie krakowianom

Źródło: dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski