Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązki wojewody małopolskiego przejął dotychczasowy I wicewojewoda Ryszard Pagacz

Marcin Banasik
Marcin Banasik
I wicewojewoda Ryszard Pagacz (po lewej). Były wojewoda Łukasz Kmita (w środku). II wicewojewoda Mateusz Małodziński (po prawej)
I wicewojewoda Ryszard Pagacz (po lewej). Były wojewoda Łukasz Kmita (w środku). II wicewojewoda Mateusz Małodziński (po prawej) MUW
Ryszard Pagacz będzie tymczasowo pełnił obowiązki wojewody po tym jak Łukasz Kmita złożył rezygnację ze tego stanowisk. Kmita w wyborach parlamentarnych wywalczył mandat poselski, dlatego musi pożegnać się z dotychczasową funkcją. Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym wojewodą. Przypomnijmy, że wojewodów powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Łukasz Kmita idzie do sejmu

W październikowych wyborach parlamentarnych Łukasz Kmita wywalczył mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. To oznacza, że musi pożegnać się z pełnioną od 2020 roku funkcją wojewody małopolskiego.

Przypomnijmy, że Kmita startował z czwartego miejsca w okręgu nr 12, który obejmuje powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski oraz wadowicki. Otrzymał nieco ponad 26 tys. głosów. Taki wynik wystarczył, by otrzymał miejsce w Sejmie.

W liście rozesłanym do mediów Łukasz Kmita poinformował, że czwartek 2 listopada był ostatnim dniem pełnienia przez niego funkcji wojewody małopolskiego. Przekazał jednocześnie, że zadania przekazuje swoim zastępcom: Ryszardowi Pagaczowi i Mateuszowi Małodzińskiemu, którzy będą je realizować w "najbliższym czasie". Pierwszy z nich podobnie jak Kmita startował do Sejmu, ale mandatu posła nie wywalczył. Drugi próbował swoich sił w wyborach do Senatu, jednak bezskutecznie.

Kim jest p.o. wojewody?
Ryszard Pagacz z zawodu jest nauczyciele,, ukończył studia na wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Kształcił się podyplomowo w zakresie marketingu w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie oraz pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej w Akademii Górniczo-Hutniczej, podjął także studia typu MBA. Pracował m.in. w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie, starostwie powiatowym w Brzesku oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kierował tarnowskim biurem powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Polskiego Stronnictwa Ludowego, z jego listy w 2001 kandydował do Senatu w okręgu nr 14 (zajął 4 miejsce na 11 kandydatów). Później przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości: w 2017 został szefem tarnowskich struktur partii, kierował także biurem poselskim Włodzimierza Bernackiego. Kandydował bez powodzenia do rady miejskiej Tarnowa w 2006 i sejmiku małopolskiego w 2010. Mandat w tarnowskiej radzie uzyskiwał w 2014 i 2018, od stycznia 2018 do końca VII kadencji pełnił funkcję jej przewodniczącego. 18 grudnia 2020 powołano go na stanowisko drugiego wicewojewody małopolskiego, natomiast w lipcu 2022 został pierwszym wicewojewodą (po śmierci Józefa Leśniaka).

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obowiązki wojewody małopolskiego przejął dotychczasowy I wicewojewoda Ryszard Pagacz - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski