Ochrona przyrody obowiązkiem każdego

Redakcja
Udostępnij:
W związku z artykułem, który ukazał się w "Dzienniku Polskim" w dniu 24 VI 2002 r. "Przeciw interesom gmin", dotyczącym zarzutów do projektu planu ochrony Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, uprzejmie proszę o zamieszczenie niniejszego wyjaśnienia.

Wyjaśnienie jurajskich parków

   Dyrekcja Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie pragnie poinformować, że plan ochrony jest podstawowym dokumentem opracowanym dla parku krajobrazowego, określającym formy ochrony oraz cele prowadzenia działań ochronnych, katalog zadań i sposoby ich wykonania. Plan ochrony zawiera ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie zastępuje on planu miejscowego gminy lecz stanowi strategię działań ochronnych do realizacji zarówno przez Dyrekcję Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych jak i władze samorządowe. Plan ochrony parku krajobrazowego uwzględnia wyniki oceny wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych, wykonanych na podstawie dostępnych opracowań, jak też zapisy z planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin.
   Celem opracowania planu ochrony jest stworzenie materiału umożliwiającego wprowadzenie stosownych zapisów do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie określenie konkretnych działań.
   Plan ochrony Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie jest spójny ze studiami uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Plan ochrony nie zmniejsza zasięgu terenów budowlanych w gminach, wskazuje ponadto możliwości ich poszerzenia. Jednocześnie przeciwdziała rozrzutnej gospodarce gruntami rolnymi, nie pozwalając na rozpraszanie zabudowy na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Ogranicza możliwości zabudowy terenów rolnych pod pretekstem budowy zagrodowej dla rolników, co w praktyce oznacza, że posiadacz gruntu rolnego o powierzchni 1 ha może wybudować dom, otwierając nowe tereny budowlane. Należy przypomnieć, że istnieje znaczna różnica ceny pomiędzy gruntem rolnym a działką budowlaną.
   Wytyczne architektoniczne zawarte w planie ochrony obowiązują w jurajskich gminach od 20 lat. Ich stosowanie nie wiąże się w żadnym przypadku ze wzrostem kosztów budowy domu.
   Ponadto pragnę przypomnieć, że stosownie do obowiązującego prawa, ochrona przyrody jest obowiązkiem każdego obywatela, organów administracji publicznej, a także organizacji oraz osób prawnych i fizycznych, prowadzących działalność wpływającą na przyrodę.
   Gminy, pomimo że opracowały studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nie wypracowały wieloletniej polityki w zakresie planowania przestrzennego, godzącego w rozwój społeczno-ekonomiczny z zasadami ochrony przyrody i krajobrazu.
   Realizacja przez gminę doraźnych interesów mieszkańców będzie pogłębiać nieład przestrzenny, prowadząc do degradacji środowiska w gminie i zabudowy najcenniejszych krajobrazowo obszarów Jury. Władze gminy powinny współpracować z Dyrekcją Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych a nie wskazywać na nią jako wroga mieszkańców.
mgr inż. JADWIGA
GRABCZAK-JAROSZ
Dyrektor Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych
w Krakowie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie