MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplenie budynku bardzo się opłaca

JM
Mieszkańcy starych bloków najlepiej wiedzą o tym, że dobrze wykonana termomodernizacja pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie Fot. archiwum
Mieszkańcy starych bloków najlepiej wiedzą o tym, że dobrze wykonana termomodernizacja pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie Fot. archiwum
Sezon budowlany w pełni, nie ma więc co zwlekać z ociepleniem domu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja gwarantuje oszczędność energii, a tym samym wpływa pozytywnie na kieszeń inwestora. Dodatkowo podnosi komfort użytkowania budynku i jest okazją do wizualnego odnowienia elewacji.

Mieszkańcy starych bloków najlepiej wiedzą o tym, że dobrze wykonana termomodernizacja pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie Fot. archiwum

Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii aż o połowę. W dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym o pow. ok. 200 mkw., tylko podczas jednego sezonu grzewczego można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Przy stale rosnących kosztach nośników energii nie ma się co zastanawiać, decyzja jest prosta. Najważniejsze, by podjąć ją teraz, gdyż prace należy wykonać w optymalnej temperaturze.

Styropian przyklej do ściany

Najpopularniejszą, trwałą i ekonomicznie uzasadnioną technologią ocieplania budynków jest przyklejanie do zewnętrznych ścian płyt ze styropianu, które następnie pokrywa się siatką z włókna szkanego oraz tynkiem cienkowarstwowym w dowolnym kolorze. Można też użyć wełny mineralnej, której izolacyjność cieplna jest porównywalna ze styropianem, ale ten materiał jest znacznie tańszy i łatwiejszy w montażu. Są lekkie i odporne na wilgoć. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła.

Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, cały proces technologii i wykonania termomodernizacji zbytnio nas nie interesuje, bowiem inwestycję tę wykona specjalistyczna firma. Zainteresować musimy się natomiast wówczas, gdy sami inwstujemy w budowę domu, stawiamy go systemem gospodarczym, a wtedy potrzebna jest już pomoc i porada fachowców.

Dopasuj wszystko, jak należy

Termomodernizacja przyniesie oczekiwane oszczędności energii, jeśli zostanie profesjonalnie wykonana, a użyte do niej materiały będą wysokiej jakości, gwarantowanej pozycją i marką producenta. Do ocieplenia potrzebny jest nie tylko materiał izolacyjny (styropian), ale też: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki, farby. Najlepiej jeśli wszystkie wyroby pochodzą od jednego producenta, mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane.

Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej. Profesjonaliści rekomendują wykonanie tynku o granulacji 1,5 mm, z kolei nieco większa granulacja(2-3 mm) dobrze maskuje ewentualnie drobne nierówności. Generalnie należy pamiętać, by na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy tynk w celu możemy myć wodąpod ciśnieniem lub na nowo malować specjalnymi farbami - elewacja będzie jak nowa.

Prace ociepleniowe wykonywane są od ponad 30 lat. Powszechnie uznaje się je jako stosunkowo nieskomplikowaną robotę budowlaną, niestety nadal można spotkać szereg rażących błędów ze strony wykonawców, dlatego warto czujnym okiem patrzeć fachowcom na ręce. (JM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski