Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczekiwania pracodawców wobec inżynierów wzrastają

Dorota Dejmek
123RF
Praca. W branży obserwowany jest trend w kierunku większej specjalizacji

Rozwój rynku w Polsce i panująca na nim konkurencyjność powodują, że coraz więcej międzynarodowych firm lokujących działalność w naszym kraju poszukuje specjalistów w swojej dziedzinie. Zależy im na pozyskaniu ekspertów, którzy pomogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dotyczy to również branży inżynieryjnej.

Polscy inżynierowie są postrzegani przez inwestorów jako osoby wykwalifikowane, które z dużym zaangażowaniem wykonują swoją pracę. I choć należą do przedstawicieli jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych, obecna sytuacja na rynku stawia przed nimi wysokie wyzwania.

- Inżynierowie przestają patrzeć na rozwój własnej kariery tylko przez pryzmat awansów, coraz częściej dążąc
do rozwoju w kierunku danej specjalizacji - komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant w firmie doradztwa personalnego Experis.

- Wśród pracodawców z tej branży wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem, m.in. na stanowiskach konstruktorów, inżynierów procesów albo też kupców strategicznych grup produktowych, jak np. elektronika, tworzywa sztuczne, stal.

Inżynierowie zdają sobie sprawę, że dla pracodawców ważne jest nie tylko ich doświadczenie, ale również podnoszenie swoich kwalifikacji. Inwestują więc w dalszy rozwój, zdobywając nowe umiejętności i certyfikaty, jak np. SixSigma, EWE/IWE lub Apics.

Znajomość języków obcych też się liczy, zwłaszcza jeśli jest to połączenie angielskiego i niemieckiego. Stawki wynagrodzeń na inżynieryjnych stanowiskach specjalistycznych są różne, a ich wysokość zależy od rodzaju wykonywanej pracy, zakresu odpowiedzialności oraz branży. Przykładowo, wynagrodzenie inżyniera tłoczników lub konstruktora systemów aluminiowych może wynieść ok. 5.000 zł brutto, inżyniera sprzedaży - 6.000, inżyniera procesu - 8.000, a inżyniera ds. lakierownia - 10.000 zł brutto.

W ślad za wzrostem stawianych inżynierom wymagań idzie zmiana w sposobie szukania przez nich pracy. Inwestując w swój rozwój, coraz bardziej cenią atrakcyjne oferty zatrudnienia. Aby znaleźć poszukiwanego specjalistę zamieszczenie ogłoszenia, niestety, nie wystarczy, gdyż inżynierowie często na te nie odpowiadają.

Częściowo jest to związane z tym, że najbardziej atrakcyjni dla firm kandydaci już pracują i nie poszukują zatrudnienia. Inny powód to fakt, że poszukujący pracy coraz częściej zgłaszają się do firm doradztwa personalnego, które stanowią dla nich bank propozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski