Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dzieł techno po klasykę

Paweł Gzyl
Muzyka. Oto pięć najciekawszych koncertów rozpoczętego festiwalu Sacrum Profanum. Nie możecie ich przegapić!

1„Warp 25th Anniversary” – sobota, 20 września, godz. 21, Forum Przestrzenie

Takiej imprezy na Sacrum Profanum jeszcze nie było. W ciągu dwunastu godzin w nocy z soboty na niedzielę zaprezentują się w podwawelskim klubie najważniejsi wykonawcy związani z brytyjską wytwórnią Warp z okazji ćwierćwiecza jej istnienia. To właśnie takie zespoły jak LFO czy Autechre rozwinęły techno w muzykę dorównującą poziomem muzycznej abstrakcji współczesnej awangardzie. Stąd to na Sacrum Profanum angielska firma będzie celebrować swój jubileusz. Zagrają nie tylko weterani, ale też młode gwiazdy Warpu – Hudson Mohawke, Rustie, Darkstar, Patten i Battles, a didżejskie sety zaserwują Plaid i Bibio.

2Kronos Quartet & Laurie Anderson „Landfall” – czwartek, 18 września, godz. 21, Teatr Łaźnia Nowa

Spotkanie na szczycie. Z jednej strony najsłynniejszy kwartet smyczkowy specjalizujący się w wykonaniach muzyki współczesnej, a z drugiej – nestorka amerykańskiej awangardy, znana zarówno z akustycznych, jak i elektronicznych preparacji. Piątka artystów przygotowała razem kompozycję „Landfall”, która skupia niczym w soczewce najważniejsze cechy ich autorskich dokonań: otwartość na inne gatunki, głęboki dramatyzm, upodobanie do kontrastów.

3Bang On A **Can All-Stars & Lee Ranaldo & Skalpel „Field Recordings 2” – środa, 17 września, godz. 19, Muzeum Inżynierii Miejskiej.**

Na jednej scenie spotkają się muzycy z zupełnie odmiennych światów. Bang On A Can All-Stars to spece od finezyjnych interpretacji muzyki współczesnej. Lee Ranaldo jest eksperymentującym gitarzystą, współtwórcą niezwykłego brzmienia słynnej grupy rockowej Sonic Youth. A duet Skalpel zasłynął z pomysłowych wariacji na temat abstrakcyjnego hip-hopu. Kolektyw ten wykona wspólnie kompozycje bazujące na rejestracjach dźwięków otoczenia.

4Philip Glass & Maki Namekawa & Piotr Orzechowski „Etudes”, poniedziałek, 15 września, godz. 21, Teatr Łaźnia Nowa

Wielka popularność Philipa Glassa wynika nie tylko z wysokiej rangi artystycznej jego dzieł. Amerykańskiemu kompozytorowi udało się bowiem stworzyć zaskakująco przystępną wersję współczesnego minimalizmu. Przekonamy się o tym podczas jego wspólnego koncertu z dwojgiem wybitnych pianistów– Maki Namekawą z Japonii oraz Piotrem Orzechowskim z Polski. W ich wykonaniu usłyszymy „Etudes” z 1994 roku.

5London Sinfonietta & Mira Calix „Warp Works & 20th Century Masters” – piątek, 19 września, godz. 21, Teatr Łaźnia Nowa

To właśnie London Sinfonietta jako jedna z pierwszych orkiestr podjęła się przearanżowania elektronicznych „połamańców” z Warpu na akustyczne instrumentarium. Efekty tego eksperymentu usłyszymy w piątek wreszcie w Krakowie. Angielscy instrumentaliści wykonają także wybrane kompozycje mistrzów XX-wiecznej awangardy – Johna Cage’a czy Georgy Ligetiego. Wsparcie zapewni orkiestrze Mira Calix z Warpu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski