Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od judaszy po chłostanie rózgami

Marek Długopolski
fot. Czechtourism
Czechy. „Wychłostanie” pomlázką w Poniedziałek Wielkanocny ma zapewnić dziewczętom i kobietom przez cały rok zdrowie i urodę

Królik, mazanec, baranek, judasze - takie oto smakołyki towarzyszą naszym południowym sąsiadom w okresie wielkanocnym. Są też pisanki, a świąteczny czas nie może obejść się bez pomlázki.

Pisanki i rózgi

- Symbolem czeskiej Wielkanocy są nie tylko pisanki, ale także... rózgi - przypomina z uśmiechem Anna Gruszczyńska z CzechTourism. „Wychłostanie” pomlázką w Poniedziałek Wielkanocny ma zapewnić dziewczętom i kobietom zdrowie, radość z życia i... urodę. I to przez cały rok! Owa cudowna rózga - ozdobiona kolorowymi wstążkami - spleciona jest ze świeżych wierzbowych witek. Tego dnia na stole nie może też zabraknąć dania z... jajkiem.

A jakie są typowe potrawy świąteczne? Zalicza się do nich jagnięcinę, a także wspomnianego już królika z nadzieniem pokrzywowym. - Każda prawdziwa gospodyni dba także o to, aby na stole nie zabrakło smakowitych wypieków, choćby popularnych baranków biszkoptowych w polewie czekoladowej lub cukrowej, doskonałych pierniczków, a także mazanców - czyli kołacza w kształcie bochenka przygotowywanego z wolno wyrastającego ciasta drożdżowego. Do tego judasze - drożdżowe bułeczki natarte miodem oraz tzw. boží milosti, czyli ciasteczka posypane cukrem pudrem - opowiada Anna Gruszczyńska.

W niektórych wsiach w Białą Sobotę możemy natknąć się na chłopców z kołatkami. Chodząc od domu do domu, zwołują wiernych do kościoła. Dlaczego? Bo dzwony na czas Wielkanocy ucichły, „odleciały” do Rzymu. W niedzielę wszystko wraca do normy.

Jarmarki świąteczne

- Odbywają się w każdym mieście, w skansenach, a także sporej liczbie zamków i pałaców - przypomina CzechTourism.

Największe są oczywiście w Pradze - na Rynku Starego Miasta, placu Wacława i placu Republiki. To na nich możemy nabyć wszystko to, co potrzebne jest do świętowania, a więc tradycyjne dekoracje, pisanki, a także rózgi. Jeśli nie mamy kulinarnego talentu, to jest to również idealne miejsce, aby nabyć świetne świąteczne wypieki.

- Zwiedzanie połączone zostanie z degustacją przysmaków przygotowanych według tradycyjnych przepisów - tak kuszą gospodarze zamku Zleby. W warowni Hrádek u Nechanic będzie można poznać zwyczaje świąteczne nie tylko czeskie, ale także z innych krajów. Interesujące programy przyszykowały także: Krivoklat, Jansky Vrch, Veltrusy, Loucen, Sychrov... Większość świątecznych jarmarków kończy się 28 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski