MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od początkujących po asów kierownicy

TYM
Michał Kościuszko przygotowywał tor Fot. Anna Kaczmarz
Michał Kościuszko przygotowywał tor Fot. Anna Kaczmarz
AKCJA. Agata Nogieć, jedna z laureatek konkursu "Jak Kraków powinien grać, żeby wygrać na Euro 2012?", zorganizowanego przez miasto i "Dziennik Polski", miała okazję zrealizować pierwszą z nagród jaką był kurs bezpiecznej jazdy ze znanym krakowskim kierowcą rajdowym Michałem Kościuszką.

Michał Kościuszko przygotowywał tor Fot. Anna Kaczmarz

- Największe wrażenie zrobiło na mnie hamowanie na płycie poślizgowej. Mogłam się przekonać jak duża jest różnica między hamowaniem na suchej nawierzchni i na śliskiej. Podobnie było przy próbie hamowania przy prędkości 30 km/h i 60 km/h. W pierwszym przypadku tor hamowania wynosił 6 metrów, a w drugim był dwa razy dłuższy - opowiadała Agata Nogieć. Przysyłając swoją propozycję w ramach konkursu na najlepszy pomysł promocji miasta podczas Euro 2012, zasugerowała zorganizowanie na Błoniach centrum kibica "Serce Euro 2012 w Krakowie". Pozostałymi dwoma autorami najciekawszych propozycji są: Karolina Czarcińska i Paweł Dudzik. Jazda pod okiem Michała Kościuszki to pierwsza z atrakcji jakie na nich czekają. Przed nimi jeszcze lekcje tenisa z Agnieszką Radwańską oraz skok ze spadochronem (w tandemie) z mistrzowską drużyną WKS Wawel.

Agata Nogieć mogła sprawdzić, czy odpowiednio kieruje swym samochodem w Szkole Jazdy Michała Kościuszki, która znajduje się na placu manewrowym w Czyżynach (wjazd od ul. Medweckiego). Szkoła oferuje autorski program szkoleń dla kierowców z różnym doświadczeniem, od początkujących, aż po "asów kierownicy". - Na początku weryfikujemy umiejętności kierowcy. W wielu przypadkach musimy zaczynać od podstaw, czyli przyjęcia prawidłowej pozycji za kierownicą, ułożenia na niej rąk i operowania nią - przyznaje Michał Kościuszko.

Szkolenie podzielone jest na 3 etapy i trwa do 8 godzin, a 90 procent czasu poświęcone jest na zajęcia praktyczne na autodromie. W skład I stopnia szkolenia wchodzi: jazda slalomem "jedynkowym" po płycie poślizgowej; "linia", czyli ćwiczenie szybkiej pracy rąk na kierownicy; jazda slalomem "dwójkowym" po płycie poślizgowej; jazda po kręgu poślizgowym (zjawisko podsterowności i nadsterowności); przejazd zakrętu ze zmieniającą się nawierzchnią; hamowanie na wprost z ABS i bez ABS na śliskiej powierzchni; ominięcie niespodziewanej przeszkody przy małych prędkościach; alko-test, czyli jazda w okularach wywołujących reakcje jak po spożyciu alkoholu.

- Razem uczymy się przewidywać wydarzenia na drodze i zachowania innych kierowców. Podczas szkolenia można poznać możliwości swojego samochodu i poczuć granicę przyczepności auta, nie dając się zaskoczyć i reagując w odpowiedni sposób - zapewnia Michał Kościuszko, który jest sportowym ambasadorem Krakowa i promuje nasze miasto podczas rajdów samochodowych.

Więcej o jego szkole i zasadach zapisów do niej można się dowiedzieć na stronie www.sjmk.pl. (TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski