Od "Wesela" się zaczęło

Od "Wesela" się zaczęło

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Swoją działalność kapela rozpoczęła scenką z "Wesela" na otwarcie miejscowej Izby Regionalnej. Jubileusz "Pisarzowianie" uczcili na "Limanowskiej Słazie".

LIMANOWA. 35-lecie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pisarzowianie"

Założycielami zespołu byli Weronika Liberda i jej nieżyjący już mąż Stanisław. Pracę kierownictwa wspiera niemal od początku ich córka - Bożena Liberda-Ampulska, będąc nie tylko pełnym zaangażowania członkiem zespołu, ale po ukończeniu studium folklorystycznego jego społecznym instruktorem tańca.

- "Pisarzowianie" to zespół autentyczny, wielopokoleniowy, liczący przeciętnie 30-35 osób, który w zwyczajach, obrzędach, strojach, tańcach, śpiewie, muzyce i gwarze prezentuje na scenach bogaty i jeszcze wciąż żywy folklor Lachów Ziemi Limanowskiej z terenu Pisarzowej i jej okolic - mówi Bożena Liberda-Ampulska.

Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim scenki zwyczajowe i obrzędowe odszukane w rodzinnym środowisku i wiernie zaadaptowane na scenę przez jego kierowniczkę. Łącznie mają na koncie 20 programów.

W przeszłości "Pisarzowianom" przygrywały kapele Smoleniów, Sasaka, Gawlików, Kozy, młoda kapela rodzinna Liberdów przygotowana przez nieżyjącego już Ludwika Mordarskiego, a obecnie gra kapela Józefowskiego i braci Koseckich. Przez zespół przewinęło się dotychczas 268 członków. Dali w sumie 316 występów.

W okresie 35 lat swej działalności pożegnano na zawsze wielu zasłużonych członków i działaczy kultury, między innymi Józefa Zimonia, Jana Raczka, Józefa Frączka, Stanisława Górszczyka, Józefa Ciułę, Marię Nawalaniec, Józefa Małuchę, Eugeniusza Bernackiego, Franciszka Łabuza, Adama Urygę, Romana Malinowskiego, Jacka Wilka, kier. organ. zespołu - Stanisława Liberdę oraz Józefa Tobiasza i Józefę Frączek.

Najbardziej zasłużonymi członkami obecnego zespołu są: Rozalia Ciuła, Apolinary Salomon, Czesław Jabłoński, Janina Cempa, Maria i Czesław Staszakowie, Bożena Ampulska, Maria Górska, Izabela Podgórna, Jan Kowalski, Andrzej Smoleń, Halina Liberda, Ignacy Tokarczyk, Elżbieta i Kinga Wójs, Anna i Henryk Kuc, Anna Liberda, Łukasz Wąsowicz, Maria Podgórna, Marek Saczka, Sławomir Hybel.

- Nasza zespołowa rodzina powiększyła się o kilku młodych, pełnych radości i życia członków: Anetę Frączek, Monikę Pawłowską, Elżbietę Filipowicz, Łukasza Podoska, Stanisława Orła, Roberta Pałkę i Annę Staszak - dodaje kierowniczka zespołu Bożena Liberda-Ampulska. - O licznych zasługach świadczą dyplomy, puchary, maski teatralne, serca, podkówki, spinki, siekierki, rzeźby i inne pamiątki.

"Pisarzowianie" występują nieprzerwanie na licznych przeglądach folklorystycznych, teatralnych, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą.

Wojciech Chmura

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]