MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od września łacina wchodzi do programu nauczania, ale brak podręczników stawia szkoły przed wyzwaniem. Przedmiot będzie niedostępny?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Język łaciński w szkołach dostępny dla większej liczby uczniów. Szkoły mogą zaoferować łacinę np. zamiast niemieckiego. Ale mają problem: brak podręczników i kadry
Język łaciński w szkołach dostępny dla większej liczby uczniów. Szkoły mogą zaoferować łacinę np. zamiast niemieckiego. Ale mają problem: brak podręczników i kadry Robin Worrall/Unsplash
Język łaciński w szkołach od września 2023 to jedna ze zmian w podstawie programowej wprowadzonej przez MEiN w ostatnim czasie. Jednak na rynku nie ma dostępnych podręczników szkolnych do nauki język łacińskiego. Nowy przedmiot będzie niedostępny? Aby szkoły mogły wyjść z ofertą nauczania łaciny, jako drugiego języka obcego od klasy VII szkoły podstawowej potrzebują nauczycieli oraz podręczników. Brakuje jednego i drugiego.

Spis treści

Brak podręczników do nauki łaciny w szkołach podstawowych

Mimo wprowadzenia języka łacińskiego do programu nauczania w szkołach podstawowych żadne z wydawnictw nie złożyło jeszcze wniosku o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego. Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa.

Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki nie wpłynęły żadne wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do nauczania języka łacińskiego w szkole podstawowej – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Adrianna Całus-Polak

Brak dostępnych materiałów edukacyjnych stawia szkoły przed wyzwaniem. Nie będą mogli zaproponować w ofercie nauczania języka łacińskiego, jeżeli nie będą mieli nauczycieli oraz podręczników. Kadry w szkołach brakuje już także dla innych przedmiotów.

Nauczanie łaciny w szkołach od września możliwe tylko w teorii? Przypominamy, że w ubiegłym roku, kiedy wprowadzono przedmiot Historię i teraźniejszość podręczniki zostały wprowadzone podczas wakacji. Podobnie może być w przypadku języka łacińskiego.

Łacina zamiast języka niemieckiego lub hiszpańskiego? Od 2023 roku to będzie możliwe

Na początku lutego br. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego i ramowych planów nauczania. Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło decyzję o wprowadzeniu języka łacińskiego jako przedmiotu nauczania w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącym i technikum. Zmiana programowa zacznie obowiązywać od 1 września 2023 roku.

To, czy uczniowie będą mogli się uczyć łaciny jako drugiego języka będzie zależało od oferty szkół.

Obecnie przedmiot język łaciński i kultura antyczna nauczany jest tylko w szkołach ponadpodstawowych. Od roku szkolnego 2020/2021 może być nauczany na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum, jako przedmiot do wyboru, obok filozofii, plastyki lub muzyki. Wcześniej mógł być nauczany tylko na poziomie rozszerzonym.

Jak podało w marcu br. MEiN, język łaciński w roku szkolnym 2022/2023 nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go ok. 9 tys. uczniów. W bazie Systemu Informacji Oświatowej jest 168 nauczycieli łaciny.

Dlaczego łacina?

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki takie rozwiązanie podyktowane jest działaniem na rzecz szerszego udostępniania założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych) – czytamy na stronie ministerialnej.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od września łacina wchodzi do programu nauczania, ale brak podręczników stawia szkoły przed wyzwaniem. Przedmiot będzie niedostępny? - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski