Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odciski proszę!

JAR
Odcisków palców nie pobiera się od obywateli 27 państw, uczestników tzw. programu uchylenia wymogu posiadania wizy (Visa Waiver Program - VWP). Program ten umożliwia obywatelom krajów objętych programem, pobyt turystyczny lub służbowy w Stanach Zjednoczonych nie dłuższy niż 90 dni bez potrzeby posiadania wizy amerykańskiej.

Ile kosztują bezpłatne wizy?

   Od początku roku Polacy, podobnie jak obywatele 150 innych krajów, których przy wjeździe do USA obowiązuje posiadanie wiz, muszą na amerykańskiej granicy nie tylko mieć wizę, ale także poddać się nowym procedurom ochronnym - są fotografowani i pobiera się ich odciski palców.
   Programem VWP mogą być objęci obywatele tych państw, w których procent odrzuconych petycji wizowych osób starających się o wizy turystyczne B-1/B-2 musi być mniejszy niż trzy proc. w poprzednim roku budżetowym. Lista jest aktualizowana każdego roku.
   Kraje starające się o włączenie do VWP muszą zapewnić na zasadzie wzajemności bezwizowe podróżowanie dla obywateli amerykańskich.
   Kraje kandydujące do VWP muszą być wystarczająco stabilne, by można było mieć pewność, że warunki wpływające na kryteria kwalifikacyjne (takie jak procent osób przedłużających pobyt w USA) nie ulegną w przyszłości radykalnej zmianie.
   Oprac. (JAR)
   Amerykańskie wizy są bezpłatne - tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele ambasady USA w Warszawie, jak i ich zwierzchnicy z Departamentu Stanu. W rzeczywistości amerykańska wiza kosztuje - i jest dla polskiego obywatela bardzo, bardzo droga.
   Ambasada USA w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie nie rozpatrują spraw wizowych przez telefon ani nie umawiają na spotkanie z konsulem. Informacje te obywatel polski może uzyskać wyłącznie wtedy, gdy zadzwoni pod płatny numer 0701 77 44 00. Koszt jednej minuty rozmowy to 4 złote + 22 proc. VAT.
   Operatorzy obsługujący ten numer udzielają informacji na temat dostępnych wiz nieimigracyjnych oraz określają, jaki rodzaj wizy jest właściwy ze względu na charakter planowanej podróży.
   Oprócz tego, ustalają terminy spotkań z konsulem odpowiednio w Ambasadzie USA w Warszawie lub w Konsulacie Generalnym w Krakowie. Rozmowa może trwać kilkanaście, a w wielu przypadkach nawet powyżej 20 minut. Może kosztować sto i więcej złotych.
   Przed umówioną rozmową z amerykańskim konsulem wybierający się do USA obywatel polski zobowiązany jest wpłacić na konto ambasady równowartość 100 dolarów. "Pragniemy podkreślić, iż ww. suma nie jest opłatą za wydanie wizy. Wizy dla obywateli polskich są bezpłatne" - stanowczo stwierdza ambasada na swojej stronie internetowej.
   Ambasada ma rację: opłatę tę uiszczają obywatele polscy starający się o wizę - obojętnie od tego, czy ją otrzymali, czy nie. Reasumując: próba uzyskania amerykańskiej wizy - zakończona sukcesem lub porażką - może kosztować obywatela polskiego 500 złotych, tyle ile wielu z nich zarabia w ciągu miesiąca.
   W ubiegłym roku amerykańska ambasada przyznała polskim obywatelom ok. sto tysięcy wiz. Szacuje się, że ok. 30 procent wniosków wizowych zostaje odrzuconych. Oznacza to, że w ubiegłym roku Polscy obywatele wpłacili na konto ambasady - ok. 14 milionów dolarów.
   Około 300 - 400 polskich obywateli rocznie zostaje cofniętych z amerykańskich lotnisk, mimo tego że posiadają ważną wizę w paszporcie. Za przelot przez Atlantyk płacą od dwóch do czterech tysięcy złotych.
    Oprac. (JAR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski