Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddychamy smogiem

Redakcja
Fot. Paweł Krzan
Fot. Paweł Krzan
Najgorzej jest w Skawinie i Krakowie, gdzie stany alarmowe były przekraczane wielokrotnie. Rekord został pobity na krakowskim Kurdwanowie - stężenie pyłu zawieszonego wynosiło tam aż 360 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy stan alarmowy ogłasza się po przekroczeniu 200.

Fot. Paweł Krzan

ŚRODOWISKO. Powietrze nad Małopolską jest od miesiąca bardzo złe: zanieczyszczenie przekracza stany alarmowe

Norma stężenia pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. W Małopolsce nie została przekroczona tylko w ciągu pięciu dni grudnia.

Tak wysokie zanieczyszczenie powietrza nie jest obojętne dla zdrowia. - W grudniu mamy więcej pacjentów z problemami układu krążenia. To zazwyczaj ludzie starsi, ale zdarzają się także młodzi z zaburzeniami rytmu serca, najczęściej po infekcjach - mówi dr Marta Antosz ze szpitala im. Gabriela Narutowicza w Krakowie.

Lekarze przestrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz zwłaszcza osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży, które w czasie smogu powinny uważać przede wszystkim.

Za trucizny w powietrzu odpowiadają przede wszystkim piece węglowe. W Krakowie korzysta z nich aż 35 proc. mieszkańców. To dlatego powietrze najgorsze jest w zimie. Na drugim miejscu pod względem przyczyn znajdują się spaliny samochodowe, na trzecim zanieczyszczenia z wysokich kominów przemysłowych.

Choć stany alarmowe dla pyłu zawieszonego są przekraczane regularnie, wielu mieszkańców w ogóle o tym nie wie. Co prawda działa strona internetowa (www.malopolska.pl/powietrze), na której zamieszczane są prognozy zanieczyszczenia, ale mało kto ma cierpliwość, aby interpretować zamieszczone tam mapki i wykresy.

Tymczasem w Krakowie jeszcze nigdy nie doszło do ogłoszenia alarmu smogowego. Taką decyzję musiałby podjąć marszałek województwa małopolskiego.

MAŁOPOLSKA ŻYJE W WIELKIM SMOGU

Zanieczyszczenie powietrza nad Małopolską jest znacznie większe niż podawane na wykresach sporządzanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Podajemy średnią z całego dnia, a często jest tak, że stan alarmowy jest przekroczony w nocy, w dzień stężenie pyłu spada. W rezultacie średnia z całego dnia nie przekracza stanu alarmowego - mówi Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora ochrony środowiska.

Dlaczego powietrze najgorsze jest w nocy? - Słońce go wtedy nie podgrzewa: a ciepłe unosi się do góry, zabierając ze sobą zanieczyszczenia. W ciągu ostatnich nocy nie było także wiatru, co dodatkowo pogarszało stan powietrza - mówi Ryszard Listwan.

Tak wysokie zanieczyszczenie powietrza nie jest obojętne dla zdrowia. Lekarze przestrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz zwłaszcza osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży.

- Zanieczyszczenia przenikające do organizmu w okresie płodowym i we wczesnym dzieciństwie powodują znacznie większe szkody zdrowotne niż w późniejszych okresach życia - może dojść do uszkodzenia rozwijających się narządów i w efekcie do trwałego upośledzenia reakcji obronnych organizmu - mówi prof. Wiesław Jędrychowski z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ.

Według Ryszarda Listwana ostrzeżenia przed wychodzeniem z domu niewiele dają. - W domach, gdzie opala się węglem, powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz - mówi. Jego zdaniem najlepiej jest zakupić urządzenie do filtrowania powietrza i używać w domu. - Tak naprawdę problem rozwiąże jedynie likwidacja pieców na węgiel i zainstalowanie centralnego ogrzewania - uważa Ryszard Listwan.
Choć stany alarmowe dla pyłu zawieszonego są przekraczane regularnie, wielu mieszkańców o tym nie wie. Co prawda działa strona internetowa (www.malopolska.pl/powietrze), na której zamieszczane są prognozy zanieczyszczenia, ale mało kto ma cierpliwość, aby interpretować zamieszczone tam mapki i wykresy.

- Chcemy ją usprawnić. Od stycznia pojawią się tam także słowne komunikaty ostrzegające przed stanami alarmowymi - mówi Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Dla chętnych będzie także rozsyłany newsletter. Na zmienionej stronie znajdą się informacje o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie oraz o tym, jak unikać zagrożeń.

Prognozy na stronie internetowej pokazują, jaki będzie stan powietrza w ciągu dwóch najbliższych dni. - Ten system nie jest doskonały. Zazwyczaj poziom zanieczyszczenia jest znacznie większy niż wynika z prognoz - mówi Ryszard Listwan.

W Krakowie jeszcze nigdy nie doszło do ogłoszenia alarmu smogowego. W Niemczech alarm smogowy ogłaszany jest od lat 60. i ma trzy stopnie: przy pierwszym zaleca się ograniczenie jazdy samochodem i palenia w piecach. Trzeci stopień to stan podobny do katastrofy, może spowodować całkowity zakaz ruchu.

- Jeśli sytuacja będzie bardzo poważna, skorzystamy z pomocy mediów, przede wszystkim radia - mówi Piotr Łyczko.

Agnieszka Maj

[email protected]

Jutro w "Dzienniku Polskim": Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie?

W piątek: Czy można zakazać jazdy samochodem i palenia w piecach podczas smogu?

TRUCIZNY W POWIETRZU

Benzopireny - związki silnie rakotwórcze

Pył zawieszony - powoduje przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc, alergie, nawracające zapalenie oskrzeli

Dioksyny - związki silnie rakotwórcze

Ołów - może doprowadzić do zaburzenia tworzenia krwi, nadciśnienia tętniczego, neuropatii, a także uszkodzenia mózgu

Arsen - może doprowadzić do nowotworów płuc, skóry, nerek, wątroby

Kadm - uszkadza nerki, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz. Zmniejsza wydzielanie insuliny, oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia, może powodować wady płodu

Dwutlenek azotu - powoduje uporczywy kaszel, bóle głowy, działa drażniąco na płuca, wywołując ich obrzęk, powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz oddziałuje szkodliwie na układ nerwowy

Dwutlenek węgla - w niewielkich stężeniach powoduje przyspieszenie oddechu i akcji serca. Dłuższe oddychanie powietrzem o podwyższonym stężeniu tego gazu powoduje utratę przytomności, obrzęk płuc prowadzący do śmierci ludzi i zwierząt.

Dwutlenek siarki - powoduje podrażnienie narządów krwiotwórczych (szpik kostny, śledziona)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski