Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy. Mogielica z partyzancką ścieżką

(DMA)
Fot. Gmina Słopnice
Odkryj Beskid Wyspowy. Piechurzy zdobędą „królową” wędrując śladami oddziału partyzanckiego „Wilk”

Królowa jest tylko jedna. I oczywiście jest to Mogielica, najpiękniejsza spośród „wysp” - mówi Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice, a jednocześnie gospodarz niedzielnego spotkania na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.).

Obóz na Koryciskach

Marsz odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się na parkingu w Zalesiu, tam, gdzie zimą rozpoczyna się ścieżka narciarska. Pierwsi piechurzy wyruszą już o godz. 8.

- Będzie to również wędrówka w czasie - zaznacza tajemniczo gospodarz spotkania na „Pani nad wyspami”. I od razu wyjaśnia: - W niedzielę po raz pierwszy zaprezentujemy nowy odcinek ścieżki historyczno-edukacyjnej I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. To obóz partyzancki „Wilk” na Koryciskach- mówi wójt Adam Sołtys.

Msza św. odprawiona zostanie na Polanie Stumorgowej o godz. 11. Po niej wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę. Nie zabraknie konkursów, m.in. z wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Uwaga! Panie staną do rywalizacji o tytuł Miss Mogielicy, a panowie Strongmana. Dla wszystkich zaś zatańczy i zaśpiewa zespół regionalny „Słopnicki Zbyrcok”.

Choć trasa nie jest zbyt trudna, warto pamiętać o zabraniu ze sobą nie tylko dobrych górskich butów, ale także wody do picia i paru kanapek. Przydać się mogą także ciepłe ubrania oraz płaszcze przeciwdeszczowe.

Na szczyt można wybrać się też wieloma innymi szlakami, m.in. wytyczoną w 2014 r. ścieżką I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego, pieszymi szlakami turystycznymi: zielonym od Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach (gmina Dobra) lub Zalesia (gmina Słopnice) oraz żółtym od Zaświercza (gmina Słopnice).

Nie tylko Zbójnicki Stół

Skąd na Mogielicy wziął się Zbójnicki Stół? Kto na Zapowiednicy, bo i tak bywa zwana, wykopał Marszałkową Studnię? Czy na polanę Stumorgową opadły alianckie spadochrony? I te sekrety „Pani nad wyspami”, będzie można poznać podczas kolejnej wędrówki z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”, będącej jednocześnie XIX Złazem Turystycznym.

Mogielica już w zamierzchłej przeszłości była znana i rozpoznawalna. Wystarczy tylko wspomnieć, że w XV-wiecznych opisach dóbr królewskich przedstawiana jest jako góra „widna z Krakowa”.

Kolejne wyprawy
27 sierpnia - LIMANOWA

V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22, Park Miejski.

3 września - Ćwilin

Gruszowiec (zbiórka k. baru, godz. 9) - szlak niebieski - Ćwilin - szlak żółty - Czarny Dział - bez szlaku- Kasina Wielka - Przymiarki.

10 września - Lubogoszcz

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak zielony- Lubogoszcz - szlak czerwony i czarny - Schronisko „Baza Lubogoszcz” - szlak czerwony- Mszana Dolna.

17 września - Mszana Dolna

VII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” (Park Miejski).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski