Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj w sobie duszę artysty

(DD)
Łącząc wielobarwne skrawki różnorodnych materiałów tworzymy zupełnie nowy wzór
Łącząc wielobarwne skrawki różnorodnych materiałów tworzymy zupełnie nowy wzór Fot. Juki
Zrób to sam. Tworzenie patchworków wymaga cierpliwości i ćwiczeń, ale przy wystarczającej dozie zapału każdy może się tego nauczyć.

Znana od lat na Zachodzie moda na „Art Quilt” dotarła do Polski, a wraz z nią niemal nieograniczone możliwości rozwijania pasji w kierunku artystycznym. Szycie DIY, czyli własnoręcznie wykonane ubrania, ozdoby czy prezenty, podbija dziś polskie domy.

Nie dziwi więc rosnąca popularność takich metod, jak patchwork oraz pikowanie, które nie służą jedynie do szycia praktycznych kołder czy narzut, ale rozwijają kreatywność i są okazją do spróbowania swoich sił w sztuce. Coraz liczniejsze szkoły szycia, kursy uczące tej techniki, czy powołanie w marcu br. Stowarzyszenia Polskiego Patchworku - są kolejnym krokiem na drodze rozwoju patchworku artystycznego w naszym kraju.

Igłą malowane

Patchwork jako technika, w której zszywa się wielobarwne skrawki różnorodnych materiałów tworząc zupełnie nowy wzór, daje nieograniczone pole dla wyobraźni. To dzięki tej metodzie powstają zaawansowane, wielkoformatowe prace, inspirowane zarówno dziełami wielkich malarzy, przyrodą, czy pop kulturą, na czele z filmem i muzyką. Wykorzystanie wielu rodzajów tkanin o odmiennej fakturze, różnobarwnych nici i stylów szycia pozwala osiągnąć niepowtarzalne rezultaty i tworzyć dzieła, do złudzenia przypominające obrazy.

Przykładem jest jedna z ostatnich prac Anny Sławińskiej, założycielki warszawskiej Szkoły Patchworku - pierwszej placówki tego typu w Polsce. Imponujący wielobarwny patchwork „Mgławica Trójlistna Koniczyna” został zakwalifikowany do udziału w największej w Europie wystawie patchworków w Birmingham, w kategorii Fine Art Quilt Masters. W sierpniu praca zostanie zaprezentowana wśród 20 najlepszych patchworków, wybranych z całego świata.

- To pierwszy taki duży międzynarodowy konkurs, w którym zdecydowałam się wziąć udział, chociaż patchworkiem zajmuję się już od ponad trzydziestu lat - mówi Anna Sławińska. - Wykonanie takiej pracy daje ogromną satysfakcję. Wyróżniony przez jury obraz stworzyłam w technice confetti, co wymagało zużycia kilku kilometrów nici, a samo szycie zajęło ponad półtora miesiąca. Dziś jestem niezwykle dumna, że mój patchwork może mierzyć się z najlepszymi tego typu obrazami na świecie.

Quilterki łączą siły

Artystyczny sukces Anny Sławińskiej to nie jedyne potwierdzenie rosnącego w Polsce potencjału i zaplecza dla działalności quilterek. Z inicjatywy pasjonatek w marcu br. powstało pierwsze Stowarzyszenie Polskiego Patchworku, które jest kolejnym krokiem na drodze upowszechniania tej sztuki w Polsce, wspierającym jej rozkwit. Stowarzyszenie ma już za sobą organizację warsztatów, konkursu i spotkań. Przynależność do organizacji umożliwia jej członkom udział w wystawach, konkursach i kursach, uzyskanie rabatów przy zakupie sprzętu, akcesoriów i materiałów u partnerów.

Z dobrym sprzętem

- Rosnąca popularność patchworku i zainteresowanie techniką quiltingu jest także związane z coraz większą dostępnością nowoczesnych urządzeń szyjących - dodaje Anna Sławińska. - Po Wielkiej Brytanii czy Niemczech, światowi producenci wprowadzają specjalistyczne produkty także na nasz rynek. Przykładem jest maszyna do pikowania, znanej firmy, która dzięki wysokiej precyzji szycia przy dużej prędkości bardzo ułatwia pracę, zapewniając efektowne ściegi i __nieograniczone możliwości kreacji.

Specjalistyczne stebnówki maszyny są cięższe niż typowy sprzęt domowy. Charakteryzuje ją mocna konstrukcja, metalowa obudowa oraz trwałe podzespoły, zapewniające uzyskanie większej prędkości szycia (1500 ściegów na minutę) niż w standardowych urządzeniach. Maszyny do pikowania wyposażone są w dodatkowy stolik, który zwiększa pole pracy oraz dźwignię kolanową, która służy do podnoszenia stopki bez konieczności odrywania rąk od materiału. Praktyczne rozwiązania techniczne, ułatwiające przesuwanie materiału umożliwiają zszywanie zarówno delikatnych tkanin, jak i skóry, drelichu czy dżinsu. Wyłączenie opcji automatycznego przesuwania materiału i możliwość swobodnego prowadzenia materiału pod stopką, pozwala wykorzystać maszynę do ręcznego haftowania.

Odkryj w sobie artystę

- Tworzenie widowiskowych patchworków wymaga dużej cierpliwości i wielu ćwiczeń, ale przy wystarczającej dozie zapału każdy może się tego nauczyć - zapewnia Anna Sławińska, która w prowadzonej w Warszawie Szkole Patchworku organizuje dla zainteresowanych warsztaty pod okiem najlepszych polskich quilterek. Spotkania są doskonałą okazją praktycznego poznania metod i technik, a także możliwości nowoczesnego sprzętu, udostępnionego pasjonatkom.

- Zainteresowanie, jakim cieszą się nasze kursy, jest coraz większe - komentuje Anna Sławińska. - Wciąż organizujemy więc kolejne warsztaty dla coraz liczniejszych grup kursantek, które wracają do nas po następną porcję wiedzy, ćwiczeń i __inspiracji.

Najbliższe warsztaty z podstaw patchworku odbędą się 9 lipca, a warsztaty pikowania metodą confetti - 10 lipca 2016. Więcej informacji na stronie: www.szkolapatchworku.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski