Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odliczanie dni do kanonizacji

Grażyna Starzak
Zegar przy ul. Franciszkańskiej 3 odlicza czas do kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII
Zegar przy ul. Franciszkańskiej 3 odlicza czas do kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII FOT. ADAM WOJNAR
Kościół. Na uroczystości do Rzymu może przybyć 5 mln osób. Do Krakowa wybiera się kilkaset tysięcy pielgrzymów.

Czuwanie modlitewne, misterium „Kolory Miłosierdzia i widowisko multimedialne w technologii 3D poprzedzą krakowskie uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII.

Godziny pozostałe do wyniesienia na ołtarze dwóch papieży odmierzają elektroniczne zegary, umieszczone na wieży widokowej sąsiadującej z kościołem górnym sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach i przy ul. Franciszkańskiej koło Kurii Metropolitalnej.

Do Łagiewnik przyjadą pielgrzymi z całego świata

W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII – 27 kwietnia br. – Rzym przeżyje prawdziwe oblężenie. Podwójna kanonizacja, na dodatek z udziałem dwóch papieży – nie zdarza się często. Drugim, po Rzymie, miastem, które w tym dniu doświadczy najazdu pielgrzymów, będzie Kraków. To jedyne miejsce, o którym papież Polak mówił „miasto mojego życia”.

W dniu kanonizacji do Krakowa może przybyć nawet 200–300 tysięcy osób. Spodziewani są pielgrzymi ze wszystkich polskich diecezji, także ze Słowacji, Węgier, Ukrainy, Francji, Filipin i USA.

Wszak 27 kwietnia br. to obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkiejnocy Święto Miłosierdzia. W Łagiewnikach bywa zazwyczaj ok. 100 tys. osób. W tym roku pielgrzymi będą świętować podwójnie i w dwóch niezbyt odległych od siebie miejscach. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia i znajdującym się kilkaset metrów dalej sanktuarium Jana Pawła II. To ostatnie, budowane głównie ze składek wiernych, zostanie w niedalekiej przyszłości połączone specjalną kładką z sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tak zdecydowali członkowie Rady Centrum JPII przy aprobacie władz miasta i regionu.

Krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!” na terenie tzw. „białych mórz” w Łagiewni­kach już od dawna przygotowuje się na przyjęcie tłumu pielgrzymów. Będą oni mogli podziwiać nowe mozaikowe freski w świątyni poświęconej Janowi Pawłowi II. Za kilka dni do Krakowa przyjedzie wraz ze swoją ekipą o. Marko Ivan Rupnik, uznany w świecie artysta słoweńskiego pochodzenia, twórca mozaik m.in. w Pałacu Apostolskim w Watykanie i w San Giovanni Rotundo, z którym związany był św. o. Pio. To on jest projektantem i wykonawcą wspaniałych fresków, które przedstawiają główne nurty nauczania Jana Pawła II i od ponad roku zdobią tę świątynię.

Rekolekcje przed kanonizacją

– Wyniesienie do chwały ołtarzy papieża Polaka jest momentem, do którego przygotowujemy się w sposób szczególny – informuje ks. prałat Jan Kabziński, prezes zarządu Centrum JPII „Nie lękajcie się”. – Od sierpnia ubiegłego roku, każdego 22. dnia miesiąca wierni modlą się w sanktuarium o owoce kanonizacji podczas mszy św. połączonej z Procesją Światła. Tutaj również

23 i 30 marca oraz 6 kwietnia odbędą się rekolekcje pod hasłem „Święty syn oficera. Kanonizacja blisko”, które poprowadzi ks. prof. Edward Staniek.

22 kwietnia w sanktuarium Jana Pawła II odprawiona zostanie msza św. kończąca tzw. „Nowennę miesięcy”. Odprawi ją kard. Stanisław Dziwisz. W następnych dniach celebrowane będą msze św. skierowane kolejno do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych.

Opowieści o spotkaniach z papieżem Polakiem

26 kwietnia ok. godz. 21.30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego osoby znane, ale także zwykli ludzie będą opowiadać o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II i łaskach, jakich doznali za Jego wstawiennictwem.

Jak wiele jest tych łask, wie ks. dr Sławomir Oder, postu­lator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II. Ujawnił on, że po śmierci Jana Pawła II było bardzo wiele uzdrowień z chorób nowotworowych, ale nie brano ich pod uwagę w procesie, bowiem jednym z jego wymogów jest „trwałość i nieodwracalność” uzdrowienia. W przypadku nowotworu, gdzie istnieje możliwość reemisji, takie orzeczenie nie jest możliwe, musi bowiem minąć ok. 8–10 lat.

Misterium i widowisko multimedialne

Czuwanie modlitewne przed kanonizacją dwóch papieży poprzedzi Misterium pt. „Kolory miłosierdzia” organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, które zostanie zaprezentowane na błoniach przed Sanktuarium JPII o godz. 20 w przeddzień kanonizacji. Krakowian i turystów, którzy nie będą mogli dotrzeć do Centrum „Nie lękajcie się!”, instytut zaprasza pod „okno papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3.

W sobotę, 26 kwietnia, oraz w dniu kanonizacji o godz. 21, na fasadzie budynku krakowskiej kurii zostanie zaprezentowane widowisko multimedialne w technologii 3D, dzięki której obrazy przedstawiające papieża Jana Pawła II powracającego do Krakowa w czasie swoich pielgrzymek zostaną pokazane w trójwy­miarze.

Transmisja z Watykanu na telebimach

W niedzielę, 27 kwietnia mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do sanktuarium bł. Jana Pawła II połączą się we wspólnej modlitwie z Watykanem, skąd śledzić będą tak długo oczekiwany moment kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placu i błoniach przed sanktuarium, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji oraz homilia papieża Franciszka. Po niej, równolegle z Eucharystią w Watykanie, kontynuowana będzie msza św. w sanktuarium. O godz. 19 w sanktuarium odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego muzycy Opery Krakowskiej zaprezentują „Mszę koronacyjną” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski