Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odralnianie gruntów zmierza do finału

Jolanta Białek
Gmina Wieliczka. Minister Rolnictwa zgodził się na przekwalifikowanie kolejnych obszarów na budowlane i usługowo-komercyjne. Przed końcem tego roku plan zagospodarowania powinny mieć już wszystkie sołectwa.

Ostateczny projekt miejscowego planu zagospodarowania dla obszaru „B” zostanie wyłożony do wglądu mieszkańców za 4–5 tygodni. Rada Miejska zamierza przyjąć ten dokument pod koniec sierpnia. Kilka tygodni później – prawdopodobnie w październiku br. – nowy plan powinien być już obowiązującym.

Pierwsze wyłożenie opracowania dla sołectw z obszaru „B” miało miejsce w roku ubiegłym, mieszkańcy złożyli wtedy wnioski o odrol­nienie działek o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów. Były obawy, że minister rolnictwa odmówi, ale okazało się, że tym razem decyzja jest na „tak”. – Minister nie zgodził się przekwalifikować jedynie 3,5 ha terenu w Sułkowie. Pozostałe wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie – usłyszeliśmy w wielickim magistracie.

Na wniosek mieszkańców Wieliczka ponowiła starania także o zmianę z rolnych na budowlane kilkudziesięciu hektarów gruntów w wioskach z obszaru „C”. Te prośby o odrol­nienie mają zostać przesłane do Warszawy jeszcze w tym miesiącu. Jeśli minister rolnictwa nie będzie zwlekał z decyzją, nowy plan miejscowy dla obszaru „C” powinien wejść w życie pod koniec tego roku.

O wielickich problemach związanych z ministerialną niezgodą na odrolnienie gruntów, pisaliśmy wielokrotnie. Sprawa ciągnie się od 2009 roku. Wieliczka złożyła wtedy w Ministerstwie Rolnictwa wniosek o zmianę statusu działek o łącznej powierzchni 1,3 tys. hektarów, ale z Warszawy nadeszła odpowiedź negatywna. Władze Wieliczki odwołały się od tego postanowienia, ale nic to nie dało. W latach 2010–2011 sprawą zajmował się również sąd.

Rzecz ruszyła z miejsca dopiero w 2013 roku, kiedy Wieliczka przygotowała projekty nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich (29) sołectw gminy. Powstały one tradycyjnie dla trzech obszarów określanych jako „B”, „C” i „D” (opracowanie „A” to dokument planistyczny dla miasta), ale po raz pierwszy nie łącznie dla kilkunastu wiosek, ale dla każdej odrębnie. Jako pierwszy – w połowie ubiegłego roku – wszedł w życie plan dla obszaru „D”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski