Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficjalnie: Łukasz Gibała wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Lista kandydatów coraz dłuższa

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Oficjalnie: Łukasz Gibała wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Lista kandydatów coraz dłuższa
Oficjalnie: Łukasz Gibała wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Lista kandydatów coraz dłuższa Aleksandra Łabędź
Oficjalnie już wiadomo, że Radny Miasta Krakowa Łukasz Gibała wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Swoją decyzję ogłosił podczas zwołanej 27 listopada konferencji prasowej. Niedawno radny Gibała pytał mieszkańców poprzez media społecznościowe, czy chcą, by kandydował na prezydenta. Jak mówił, odpowiedzi krakowian były bardzo pozytywne. - Nie chcielibyśmy by partie rządziły Krakowem. Trzeba Kraków ochronić przed partiami politycznymi! - mówił Łukasz Gibała.

- Mnóstwo mieszkańców prosiło mnie bym startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. Ludzie mówią, że ktoś musi posprzątać ten bałagan. Mieszkańcy tez boją się żeby w Krakowie nie było polityki kontynuacji, a tak się składa, że wszyscy kandydaci, którzy już się zgłosili to są właśnie w jakimś stopniu kandydatami kontynuacji. W związku z tym wspólnie w gronie "Krakowa dla mieszkańców" podjęliśmy decyzję, że na wiosnę wystartujemy w wyborach samorządowych, a ja będę kandydatem na prezydenta - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Łukasz Gibała Radny Miasta Krakowa.

Radny Łukasz Gibała przed blisko tygodniem zapewniał, że przedstawi swoją decyzję na przełomie listopada i grudnia, a także zaznaczał, że głos mieszkańców jest dla niego bardzo ważny i jest bliski ogłoszenia startu w wyborach. W jednej z rozmów z Dziennikiem Polskim zaznaczał: "Dotychczas wybory samorządowe były przed parlamentarnymi. Teraz to się zmieniło i uważam, że ze szkodą dla samorządów, które teraz są w cieniu wielkiej polityki. Z drugiej jednak strony mam nadzieję, że w przypadku wyborów samorządowych decydować będą konkretne propozycje dla miasta i na tym mieszkańcy będą się skupiać" - mówił Gibała.

Łukasz Gibała zapewniał już wcześniej, że jeżeli zdecyduje się na kandydowanie, to nie zwiąże się z żadną partią, nikomu nie przekaże swojego poparcia.

Lista kandydatów coraz dłuższa

Radny Gibała dołączył do kandydatów, którzy już wcześniej oficjalnie zadeklarowali swój start w wyborach: poseł KO Aleksander Miszalski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, ale także znany muzyk rockowy z Nowej Huty Marcin "Bzyk" Bąk.

Cały czas nie jest jeszcze znane nazwisko z ramienia Prawa i Sprawiedliwości: "Cały czas czekamy na wskazanie kandydata lub kandydatki. Traktujemy wybory w Krakowie bardzo poważnie, dlatego w najbliższych dniach i tygodniach będzie trwała dyskusja, kto powalczy o prezydenturę Krakowa. Jeżeli będzie wskazanie wtedy ogłosimy nazwisko" - mówił nam Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Na drugim miejscu we wszystkich sondażach jest kandydatka PIS-u. Wiele osób uważa, że PIS w Krakowie wygrać nie może, ale ja kandydaturę Małgorzaty Wassermann, albo innej osoby wskazanej przez PIS traktuję niezwykle poważnie - mówił podczas konferencji Gibała i dodał: - Obronę Krakowa przed partiami, a zwłaszcza przed PIS-em traktuję jako jeden ze swoich celów - podsumował.

Przed tygodniem piastujący 5. kadencję prof. Jacek Majchrowski poinformował, że nie będzie kandydował w najbliższych wyborach samorządowych. Jednocześnie prezydent Majchrowski zaznaczył, że najlepszym kandydatem, którego on poprze będzie jego zastępca ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

- Po pierwsze chcemy naprawić błędy polityki Jacka Majchrowskiego takie jak: brak zieleni, korki czy fatalny stan finansów publicznych. Po drugie nie chcemy polityki kontynuacji i uważam, że Kraków zasługuje na prawdziwą zmianę. Po trzecie chcemy ochronić Kraków przed partiami politycznymi, a zwłaszcza przed PIS-em - mówił radny Gibała.

Nadal również swojego kandydatka nie przedstawiła Lewica. Daria Gosek-Popiołek póki co ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła zapytana o to, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w Krakowie: - Zawsze deklaruję, że Kraków powinien się zmienić i chciałabym uczestniczyć w tych zmianach - mówiła.

Także poseł Ireneusz Raś, który miał kandydować z ramienia Trzeciej Drogi i ogłosić swoją decyzję po deklaracji prezydenta Majchrowskiego, jeszcze decyzji nie podjął.

Trzecie podejście do prezydenckiego fotela

Łukasz Gibała dwukrotnie kandydował w wyborach na prezydenta Krakowa: w 2014 r. uzyskując ok. 27 tys. głosów, oraz w 2018 r. - blisko 58 tys. głosów. Tym samym dwukrotnie znalazł się na trzecim miejscu.

Jest rodowitym krakowianinem i doktorem logiki UJ. Dwukrotnie uzyskał mandat poselski na Sejm RP - VI i VII kadencji. W 2006 roku został wybrany na radnego sejmiku małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2018 roku z kolei został Radnym Miasta Krakowa. Pracuje w komisjach Głównej, Mienia i Rozwoju Gospodarczego oraz Rewizyjnej. Jako radny miejski skupia się na problematyce związanej z chaotyczną zabudową Krakowa, walką ze smogiem, a także na ochronie terenów zielonych.

W 2014 r. powołał do życia stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców (wcześniej Logiczna Alternatywa dla Krakowa), któremu przewodniczy. Stowarzyszenie skupia się na proponowaniu własnych pomysłów dla miasta jak również na monitorowaniu działań władz Krakowa i urzędników. Kraków dla Mieszkańców prowadzi też Pogotowie Obywatelskie, gdzie każdy bezpłatnie może uzyskać poradę prawną.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oficjalnie: Łukasz Gibała wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Lista kandydatów coraz dłuższa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski