Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogórki

MISI
Ogórki pięknie i świeżo pachną, są bardzo smaczne, a przy tym małokaloryczne... więc można się nimi bezkarnie objadać.

Przepis na...

Co więcej, znane są z odchudzających właściwości. Zarówno ogórki świeże, jak i kiszone korzystnie wpływają na figurę. Sezon ogórkowy trwa w najlepsze, warto je zatem włączyć do diety. Ogórek przywędrował do nas z podzwrotnikowej części Azji, a od nas trafił na Zachód. Dziś uprawia się prawie 100 gatunków ogórków na całym świecie, głównie w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Na początek warto zaznaczyć, że ogórki nadają się świetnie dla wszystkich osób zmagających się akurat z dodatkowymi kilogramami - są one wyjątkowo niskokaloryczne - 100 g ogórka to jedynie 12 kcal, zatem nawet osoby na diecie mogą jeść ogórki do woli. Warzywo to zawiera bardzo wiele wody, co sprawia, że jest idealnym sposobem na ugaszenie pragnienia w upalne dni. Poza tym ogórki wykazują działanie moczopędne, pomagają także usunąć toksyny z ludzkiego organizmu.

Ogórek zielony jest bogaty w takie witaminy jak A i B. Można w nim znaleźć również kwas foliowy. Zawarta w nim witamina C występuje w zwiększonej ilości zwłaszcza w soku z ogórków kiszonych - zapobiega zatem infekcjom. Komponując zdrowe drugie śniadanie pod postacią kanapek, należy pamiętać o tym, że ogórka nie wolno zestawiać z pomidorem. Te warzywa nie idą ze sobą w parze, bo ich połączenie powoduje, że witamina C zostaje całkowicie zlikwidowana!

Ale jest i na to kilka sposobów. Askorbinazę można neutralizować przez zakwaszenie sałatki, dodając sos na bazie octu i oleju. Kwaśne środowisko powoduje, że enzym ten ulega zniszczeniu. Można także zamiast świeżych ogórków do sałatki dodać ogórki kiszone, które są pozbawione askorbinazy... a nawet same są źródłem witaminy C. Innym sposobem jest wymieszanie składników sałatki z niewielką ilością oliwy przed ich połączeniem.

Szef kuchni Restauracji Piri Piri poleca: Zupa ogórkowa

SKŁADNIKI

5 ogórków kiszonych, 4 łyżki śmietany kremówki, 3 skrzydełka z kurczaka, kostka rosołowa z kurczaka lub warzywna, włoszczyzna (marchew, por, seler, pietruszka, cebula, kapusta), 5 ziemniaków, 3 ziarna ziela angielskiego, liść laurowy

sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE

Mięso dokładnie myjemy i wkładamy do garnka, zalewamy wodą - tylko taką ilością, aby zakryła mięso. Gotujemy na małym ogniu i szumujemy (zbieramy zgromadzoną na wodzie piankę). Solimy wodę, dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Gdy woda zaczyna się gotować, dodajemy obrane warzywa. Gdy zaczną robić się miękkie, wyjmujemy pietruszkę, marchewkę i selera. Dodajemy starte na grubej tarce kiszone ogórki. Gotujemy jeszcze 10 minut, pod koniec gotowania dodając śmietanę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Zamiast ziemniaków zupę można podawać z ryżem. Wyjęte z zupy warzywa możemy pokroić i dodać do zupy zgodnie z upodobaniem.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski