MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody na kartce papieru

Redakcja
Barbara Błaszczyk wiele lat spędziła wśród kwiatów. Od zawsze lubiła dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od niedawna prowadzi własną firmę "Flora Service", zajmującą się projektowaniem ogrodów - zamienia marzenia swoich klientów w rzeczywistość.

\\\*

Zna ją doskonale wielu miłośników roślin.**Od ponad trzech lat uczestniczy w cotygodniowym programie Radia Kraków o roślinach ozdobnych, a nie da się też ukryć, że podczas każdych Targów Ogrodnictwa, w których pani Basia uczestniczy, po jej poradę ustawiają się długie kolejki. - Rośliny to część mojego życia - _deklaruje otwarcie Barbara Błaszczyk. - _Zajmowałam się nimi już na wiele sposobów, teraz przyszedł czas na ogrody.
Jest absolwentką Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie, ze specjalizacją na temat roślin ozdobnych. Przez wiele lat była redaktor naczelną ogólnopolskiego czasopisma "Kwiaty". Współpracowała także z wydawnictwem "Kwiaciarnia ITD.", przygotowując kompozycje kwiatowe i bukiety, wykorzystywane później jako materiał ilustrujący czasopismo. - Wraz z innymi florystami, współpracującymi z tym wydawnictwem, przeprowadziliśmy kilka pokazów dla pracowników kwiaciarń - _wspomina.__Kilkakrotnie była zapraszana przez Flower Council of Holland na targi ogrodniczo - kwiaciarskie Horti Fair w Amsterdamie. W ramach działalności Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie, najstarszej polskiej organizacji ogrodniczej, prowadzi od kilku lat Klub Florystyczny, znany z szerokiej działalności, polegającej na organizacji warsztatów, pokazów, wystaw czy prezentacji. - _Wszystko to wiąże się z moim największym hobby i pasją, jaką są kwiaty, ale w pewnym momencie doszłam do wniosku, że czas założyć własną firmę - _mówi Barbara Błaszczyk.
Firmę "Flora Service", zajmującą się projektowaniem terenów zieleni, zarówno ogrodów przydomowych, jak i zieleni w miejscach publicznych, założyła w 2006 roku. Fundusze na rozpoczęcie działalności pochodziły z własnych oszczędności, środków bieżących oraz z dotacji Unii Europejskiej. Niewiele wcześniej dla projektantów ogrodów zaczął się w Polsce dobry czas: coraz więcej osób stać na wybudowanie własnego domu, a o jego estetyczne otoczenie pragną zadbać nie tylko posiadacze wielkich willi, ale też właściciele małych domków. - _Dom najczęściej jest spełnieniem marzeń, ale okazuje się, że do wydobycia jego piękna potrzebny jest też piękny ogród, bo przecież pierwsze spojrzenie na dom i tym samym pierwsze wrażenie odbywa się przez pryzmat ogrodu - _zauważa pani Barbara. Dla właścicieli nieruchomości bywa to zaskoczeniem. Wiele osób próbuje urządzić działkę otaczającą dom najpierw według własnego pomysłu, korzystając z bogatej oferty sklepów ogrodniczych i budowlanych. Niestety, w wielu przypadkach są to pieniądze wyrzucane w błoto. - _Ludziom wydaje się, że projektowanie ogrodów jest proste. Że wystarczy kupić sadzonki ulubionych roślin, umieścić w ziemi i już! Tymczasem projektowanie ogrodu wymaga wiedzy nie tylko z zakresu aranżacji przestrzennej, ale przede wszystkim o roślinach - _tłumaczy pani Barbara.
Ta wiedza pozwala dobierać rośliny pod kątem bardzo wielu aspektów. Jedne będą pięknie kwitnąć w cieniu po stronie północnej, inne potrzebują słońca i ciepła. Niektóre nie tolerują się wzajemnie, inne rosną w doskonałej komitywie. -_Wiedza na temat takich zależności jest w tym zawodzie niezbędna, dlatego nie wyobrażam sobie, by firmę tego rodzaju mógł prowadzić ktoś, kto jej nie posiada - _tłumaczy. Tymczasem, wraz z boomem budowlanym, pojawiło się niemało "specjalistów", którzy wyposażeni jedynie w komputerowe programy do aranżacji ogrodów doradzają posiadaczom domów, jak powinni urządzić przestrzeń przeznaczoną do zagospodarowania zielenią. - _Życie szybko weryfikuje takie oferty, a ludzie wymagają coraz lepszej jakości, dlatego dla fachowych projektantów ogrodów jest sporo miejsca na rynku usług - _mówi Barbara Błaszczyk.
Potrzeby są duże, ale konkurencja również spora, dlatego pani Barbara jako główny mankament towarzyszący prowadzonej przez nią działalności, wskazuje konieczność ciągłego poszukiwania nowych klientów.
- Mam stronę internetową, moje dane umieściłam w różnych wyszukiwarkach internetowych, zdecydowałam się dać ogłoszenie reklamowe w gazetce "Michałowice", bo właśnie w podkrakowskich gminach mieszka najwięcej potencjalnych klientów. Sprawdzają się również ulotki dystrybuowane w tych okolicach - wymienia. Nakłady na promocję na razie nie są wielkie, bo też problemem bywa zachowanie płynności finansowej wobec nieregularnego dopływu kolejnych prac: zleceń może być tak wiele, że trudno nadążyć z wykonaniem wszystkich, ale później pojawiają się momenty, gdy przez pewien czas nie zgłasza się żaden nowy klient. Na szczęście koszty prowadzenia działalności nie są wygórowane. -W przypadku projektów koszty bezpośrednie to koszt dojazdu do klienta, materiałów papierniczych i kreślarskich, kserowanie projektów, wydruki - wymienia moja rozmówczyni. Dodatkowym aspektem działalności firmy są też dekoracje wykonywane do wnętrza domów i to tutaj koszty rosną najbardziej. Pochłaniają nawet do 70 proc. wartości zlecenia. - _Podsumowując, miesięczny koszt prowadzenia firmy o tym profilu wynosi od około 1400 do 4000 zł - _deklaruje pani Barbara.
W najbliższych planach Barbary Błaszczyk jest oczywiście rozwój. - _Planuję wydrukować zupełnie nowe ulotki i plakaty, będę promować firmę na Wiosennej Wystawie Ogrodnictwa, gdzie najłatwiej trafić do klienta zainteresowanego tego rodzaju usługami
- opowiada. Udział w takich targach daje dobrą możliwość zaprezentowania swojego portfolio, a to w przypadku pani Barbary jest coraz bogatsze. - Spośród najciekawszych zleceń, jakie do tej pory realizowałam, mogłabym wskazać na przykład projekt zieleni dla Centrum Reduta w Krakowie przy ul. Strzelców. Przygotowałam też opracowanie rewaloryzacji zieleni przed Pałacem w Paszkówce - mówi. Ponieważ zwiększenie nakładów na reklamę pociągnie za sobą wiele nowych zleceń, pani Barbara myśli też o podjęciu współpracy z osobami, które mogłyby pomóc jej w ich realizacji. - Będę się zastanawiać nad zatrudnieniem studentów, którzy mogliby pomagać mi przy projektach. Liczę się jednak z tym, że o fachowców jest trudno - ocenia.
Tekst i fot.: AGNIESZKA KANTARUK**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski