Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijskie akcenty

Redakcja
Na basenie w Zabierzowie wystartowało ponad 430 zawodników FOT. AARTUR BOGACKI
Na basenie w Zabierzowie wystartowało ponad 430 zawodników FOT. AARTUR BOGACKI
Przez dwa dni rywalizowano w Zabierzowie w Pucharze Rycerza Kmity. W jednej z największych imprez w kraju na starcie stanęli zawodnicy od 13-latków po seniorów. Padł rekord frekwencji - było 433 osoby z Polski i Ukrainy.

Na basenie w Zabierzowie wystartowało ponad 430 zawodników FOT. AARTUR BOGACKI

PŁYWANIE. Rekordowa frekwencja na Pucharze Rycerza Kmity w Zabierzowie

- Jestem bardzo zadowolony z zawodów - mówi Grzegorz Mytnik z organizującej imprezę Kmity Zabierzów. - Co roku mamy więcej pływaków. Słyszymy, że bardzo chętnie do nas przyjeżdżają, bo u nas jest wspaniała atmosfera. Chciałbym podziękować firmom Arena i FoodCare oraz Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu za pomoc i wsparcie.

W gronie wyróżniających się pływaków była trójka z Krakowa i okolicy. Wśród 15-latek brylowała Magdalena Bazyl (Aquarius Myślenice), która odniosła cztery zwycięstwa (50 i 100 m klasycznym, 50 m dowolnym oraz 200 m zmiennym) i raz była druga (100 m dow.). Ekipa gospodarzy, Kmity, najwięcej pociechy miała z Pauliny Urygi. W gronie 17-latek wygrała cztery razy: 50 i 100 m stylem klasycznym, 50 m motylkowym oraz 200 zmiennym. 16-letni Dominik Ciężkowski (Jordan Kraków) czterokrotnie stawał na podium: był 1. na 50 i 200 m delfinem (ta konkurencja rozgrywana była w formule open), 2. na 100 zmiennym, a także 3. na 50 m grzbietowym. Klasyfikację medalową wygrała Unia Oświęcim, której zawodnicy zdobyli aż 77 medali (26 złotych, 24 srebrne i 27 brązowych). Trzeci był Jordan (37; 10-10-17), 4. Kmita (12; 7-3-2), a 5. Aquarius (9; 6-2-1). Gościem specjalnym imprezy - co roku zapraszana jest gwiazda polskiego pływania - był reprezentant kraju Marcin Babuchowski (Trójka Łódź). Wystartował raz, wygrywając na 50 m "motylkiem".

Najwięcej emocji towarzyszyło rywalizacji w dwóch konkurencjach. Za pobicie rekordu imprezy w biegach memoriałowych, na 200 m stylem motylkowym, można było zgarnąć znaczną nagrodę finansową - 1100 zł u pań i aż 2000 zł u panów. To efekt "kumulacji" bonusu z poprzednich lat. Nikomu się jednak nie udało. Zwycięska Paulina Sikora z Unii Oświęcim uzyskała 2.15,07 (2,5 s wolniej od własnego rekordu Pucharu), a Dominik Ciężkowski z Jordana - 2.05,66 (5 sekund gorzej). Drugiej szansy na takie kwoty nie będzie, bo organizatorzy postanowili pieniądze włączyć w budżet przyszłorocznej edycji.

Puchar tradycyjnie kończyła rywalizacja sztafet 8x50 m kraulem, w której na starcie stanęła ekipa "Mistrzów", czyli trenerów i działaczy. W jej składzie popłynął m.in. Konrad Gałka, wicemistrz Europy z 1995 r. i dwukrotny olimpijczyk (1992 i 1996). Olimpijskich akcentów było więcej, bo na zawody, w roli trenera, z młodzieżą Jordana przyjechała Alicja Czopek-Sadowska, brązowa medalistka igrzysk w Moskwie (1980). - Bieg sztafet wyszedł fantastycznie, zgłosiło się aż 12 zespołów. Konrad Gałka dał się przekonać do startu, był nawet naszym trenerem, ustawiał nas w drużynie. Po raz kolejny próbowaliśmy namówić panią Agnieszkę, ale uparcie odmawia. Będziemy jeszcze próbować - uśmiecha się Mytnik.

Najlepsza okazała się sztafeta Unii Oświęcim, która wyprzedziła Kmitę i Gilusa Gilowice, zespół Mistrzów był 7.

Artur Bogacki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski