MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opiekun osoby starszej

Redakcja
Ochrona zdrowia i opieka społeczna to branże, które - zgodnie z prognozami analityków rynku pracy - znacznie się rozrosną w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Zawody przyszłości

Pogłębiające się tendencje demograficzne i postępujący proces starzenia się społeczeństwa, są głównymi czynnikami, które decydują o coraz większym zapotrzebowaniu na pracowników opieki społecznej.
Z pomocą osobom starszym będą mogli przyjść wykwalifikowani opiekunowie. O tym, że jest to zawód przyszłości, przekonany jest dr Krzysztof Polak, zastępca dyrektora Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwraca uwagę, że coraz więcej osób w podeszłym wieku będzie wymagać profesjonalnej opieki. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie wielu Polaków może znaleźć zatrudnienie.
Do wykonywania zawodu przygotowują głównie studia o profilu pedagogicznym i psychologicznym. W ramach kierunku pedagogika prowadzone są różne specjalizacje, m.in. społeczno - opiekuńcza, asystent osoby niepełnosprawnej czy gerontologia pedagogiczna (opieka i aktywizacja seniorów). Absolwenci przygotowani są do pracy w domach pomocy społecznej, miejskich oraz gminnych ośrodkach, centrach pomocy rodzinie, a także prywatnych pensjonatach czy klubach seniora. Mogą również pełnić funkcję indywidualnego, domowego opiekuna.
W programie studiów znajdują się takie przedmioty, jak psychologia rozwojowa, komunikacja interpersonalna, edukacja zdrowotna, podstawy wychowania, socjologia wychowania czy metody badań pedagogicznych.
Stosowne kwalifikacje można również zdobyć w szkołach policealnych lub podczas specjalistycznego kursu. Na zajęciach uczestnicy uczą się organizacji opieki zdrowotnej, pielęgnacji ludzi starszych czy chorych, dowiadują się, jak radzić sobie z wybranymi problemami zdrowotnymi oraz nabywają umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Aby wykonywać zawód opiekuna osoby starszej nie wystarczy jednak teoretyczna wiedza. Jak podkreśla dr Krzysztof Polak, to właśnie podczas zajęć praktycznych, które są obowiązkowe podczas studiów, studenci weryfikują swoje wyobrażenia o zawodzie i sprawdzają, czy rzeczywiście chcą w przyszłości taką pracę wykonywać. Widząc ludzkie cierpienie czy problemy, z którymi wcześniej nie mieli styczności, mogą sami ocenić swoje predyspozycje i upewnić się, czy dokonali właściwego dla siebie wyboru.
Na czym dokładnie polega praca? Do głównych obowiązków opiekuna należy udzielanie pomocy podopiecznym, troska o ich zdrowie oraz wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Ważnym zadaniem jest również ułatwianie podopiecznym integracji z otoczeniem oraz organizowanie im czasu wolnego.
Opiekun jest swego rodzaju towarzyszem, powiernikiem, dlatego bardzo ważne są predyspozycje psychologiczne kandydata do tego zawodu. Liczy się komunikatywność, pozytywne nastawienie, umiejętność współczucia, wrażliwość i cierpliwość.
KATARZYNA KLIMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski