Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opryski bezpieczne dla ludzi, roślin i zwierząt

(DD)
Opryski. Pielęgnowany ogród cieszy oko każdego ogrodnika. Zdrowo rozwijające się rośliny napawają dumą, a soczysto zielony trawnik wzbudza zazdrość wśród sąsiadów. Jednak zdrowe rośliny ciężko utrzymać nie opryskując ich środkami ochronnymi.

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin w ogrodzie i mieszkaniu musimy pamiętać o dwóch sprawach: bezpieczeństwie domowników, w tym również zwierząt domowych oraz bezpieczeństwie roślin. Jeżeli np. przeprowadzimy opryski w trakcie silnego wiatru, możemy przenieść preparat na rośliny lub zwierzęta, którym może on zaszkodzić.

Dobór odpowiedniego okresu opryskiwania roślin to podstawowy punkt w naszym planie działania. Ważne są również warunki atmosferyczne panujące w trakcie tej pracy. Wszystkie warunki, które powinny zostać spełnione podczas zabiegów są zwykle określone na etykiecie preparatu. Warto więc przeczytać opis przed przystąpieniem do pracy. Wysoka temperatura może np. spowodować ulatnianie się substancji aktywnych z preparatu, co przełoży się na mniejszą skuteczność oprysków. Trzeba więc – szczególnie latem – spojrzeć na termometr ogrodowy. Podobnie jest w przypadku opadów deszczu lub wówczas, gdy rośliny pokryte są rosą.

– _Jeżeli deszcz spadł po opryskiwaniu roślin i spłukał preparat z liści, należy przeprowadzić zabieg od __początku _– radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.

Pora dnia, w której planujemy dokonać oprysku, również jest bardzo istotna. Poranek i wieczór to najlepszy czas na tego typu prace. Wówczas wiatr wieje delikatnie, temperatura jest najniższa, wilgotność wysoka, a brak bezpośredniego oddziaływania promieni UV sprzyja preparatom, które są na nie mało odporne. W efekcie tworzy to idealne warunki do opryskiwania. Środek ochronny pozostaje na roślinie i zostaje wchłonięty w całości.

Warto inwestować w preparaty organiczne. Należy pamiętać, że środki z olejkami mineralnymi zabijają insekty, a z dodatkiem siarki i miedzi – niszczą grzyby. Jeżeli planujemy opryski z zastosowaniem obu preparatów, należy wykonać je co najmniej z jednomiesięcznym odstępem.

Dobór i częstotliwość oprysków są uzależnione od problemów, z jakimi zmagają się rośliny. Pierwsze opryski z użyciem środków bez olejków mineralnych należy wykonać już zimą. Kolejny oprysk należy przeprowadzić zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki. W trakcie kwitnienia roślin oprysków nie przeprowadzamy z uwagi na pszczoły, którym może to zaszkodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski