Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra na traktorach

Redakcja
Kolejne pokolenia przejmują piękną dożynkową tradycję. Fot. Rozalia Ćwiertnia
Kolejne pokolenia przejmują piękną dożynkową tradycję. Fot. Rozalia Ćwiertnia
Wczesny niedzielny ranek. Nagle, słychać charakterystyczny warkot silników i skoczne, swojskie dźwięki muzyki. A to jest dożynkowa pobudka! To orkiestra krąży po wsi specjalnie ustrojonymi traktorami, budząc ludowymi melodiami mieszkańców Osieka i przypominając im w ten sposób o Święcie Plonów.

Kolejne pokolenia przejmują piękną dożynkową tradycję. Fot. Rozalia Ćwiertnia

TRADYCJA. Warkot silników i skoczna muzyka o poranku. Czyli dożynkowa pobudka w Osieku!

Słońca było tego dnia pod dostatkiem. Na placu przy Urzędzie Gminy Osiek ks. proboszcz Bogusław Wądrzyk odprawił mszę świętą. Zagrała też orkiestra dęta pod batutą Leszka Górkiewicza. - Chleb to pokarm, owoc pracy rąk ludzkich, rąk rolnika, należy go szanować. Żeby mieć chleb, trzeba mieć zboże, to słowo mówi, że jest Boże, z Bożego, z Boga. Trzeba przywrócić w naszej ojczyźnie i świecie szacunek dla bożych darów. To wy macie ten szacunek, wyrazem tego jest wasza tu obecność, ten wieniec, chleb, stroje, to wszystko co uświetnia dzisiejsze święto - zaznaczył podczas homilii ks. proboszcz.

Potem nadeszła pora dożynkowych obrzędów. - Członkinie KGW ubrane w krakowskie stroje wręczyły gospodarzom dożynek chleb i wieniec uwity z tegorocznych zbóż i kwiatów. Okolicznościowe przemówienia wygłosili wójt Jerzy Mieszczak, starosta Józef Krawczyk, prezes PSL ziemi oświęcimskiej Józef Kała, przewodniczący rady gminy Jerzy Czerny i wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak - relacjonuje Rozalia Ćwiertnia, naczelna gminnego "Echa Osieka".

Dwóch osieckich rolników zostało wyróżnionych odznakami "Zasłużony Dla Rolnictwa" nadawanymi przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Józefowi Matejko i Franciszkowi Mitorajowi wręczył je wicewojewoda Andrzej Harężlak.

Oklaskiwano chór "Osieczanie" pod kierunkiem Andrzeja Luranca oraz zespół pieśni i tańca "Kotlina", którego kierownikiem jest Henryk Jurecki, a choreografem Emil Bytom. Na deskach osieckiego amfiteatru wystąpił ponadto kabaret "Hanysy". Była także i zabawa taneczna. Przygrywał zespół "Takt".

Organizatorem tegorocznych obchodów Święta Plonów było osieckie koło PSL. Imprezę prowadził Aleksander Kuźma, a odbywała się ona pod patronatem wójta Jerzego Mieszczaka, zarazem prezesa koła.

A teraz słowo o gospodarzach dożynek. Tę zaszczytną funkcję, już po raz drugi, pełnili Małgorzata i Stanisław Płonkowie. - To rolnicy z pasji i wykształcenia. Oboje są absolwentami Technikum Rolniczego w Czernichowie pod Krakowem. Gospodarują na ojcowiźnie Stanisława. To rodzinne gospodarstwo nastawione na uprawę zbóż i hodowlę karpia. Uprawa rolna to 22 hektary i około 18 hektarów stawów hodowlanych - opowiada Rozalia Ćwiertnia. - Córki pomimo studiowania starają się pomagać rodzicom w gospodarstwie - dodaje.

Paweł Plinta

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski