Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary powędrują do pewniaków

(UW)
„Zjawa” zdobyła ich dwanaście, „Mad Max: Na drodze gni „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” zaledwie trzy. Poznaliśmy oscarowe nominacje .

Interesująco z polskiej perspektywy wyglądają nominacje w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Doceniono m.in. „Syna Szawła” węgierskiego debiutanta Laszlo Nemesa.
Opowieść o Żydzie, który w obozie koncentracyjnym ma kilkadziesiąt godzin na to, by pochować swojego syna, zdobyła już prestiżowe Grand Prix w Cannes. W docenionym dziele zagrało trzech polskich aktorów, w tym Marcin Czarnik związany na co dzień z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. – Chyba nikt z ekipy filmowej nie spodziewał się, że film odniesie tak wielki sukces najpierw w Cannes, a teraz w kontekście oscarowych nominacji. Była to przecież produkcja na wpół niezależna, niskobudżetowa. Towarzyszyło nam jednak przekonanie, że bierzemy udział w czymś naprawdę ważnym – mówi Marcin Czarnik.

Na kilka minut przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów liczba widzów oglądających ogólnoświatową prezentację nazwisk najlepszych filmowców i tytułów ich dzieł w internecie rosła w ekspresowym tempie. Dodatkową atrakcją była możliwość publikacji komentarzy na żywo. Inter­nauci, zanim usłyszeli wynik prac członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, mogli obstawiać własnych faworytów. Najczęściej pojawiały się nazwiska Leonardo DiCaprio i Cate Blanchett. Kinomani z różnych stron świata mieli nosa. Zarówno boski „Leo” jak i eteryczna Blanchette otrzymali nominacje w kategorii „najlepszy aktor/aktorka”. Wniosek? Werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej można uznać za przewidywalny. Zaskoczeń nie było również wśród nominacji dla najlepszych filmów. Trafiły one do kasowych pewniaków: „The Big Short”, „Most szpiegów”, „Marsjanin”, „Zjawy”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, głośnego dzieła o pedofilskim skandalu w kościele rzymskokatolickim: „Spotlight”, kameralnego „Pokoju” i zdaje się klasycznego dramatu – „Brooklyn” opowiadającego o dylematach młodej Irlandki, która w latach 50. ubiegłego wieku opuszcza swój rodzinny kraj i wyprowadza się do Nowego Jorku.

Więcej jutro w "Dzienniku Polskim".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski