Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostra barwa cynii

Redakcja
O tej porze roku ogród kipi ostrymi, czystymi barwami kwitnących bylin i roślin jednorocznych. Kwitnące byliny to przede wszystkim jeżówki, rudbekie, liliowce, floksy, obok nich rosną rośliny zdolne do przetrwania tylko w ciągu jednego sezonu: nasturcje, aksamitki, ślazówki, dalie i cynie.

Te ostatnie tworzą kępy, a nawet widoczne z daleka i niezwykle dekoracyjne wstęgi opasujące znaczną część działki. W niektórych domostwach spotkać można kompozycje utworzone właśnie z wielobarwnych cynii. Taka barwna plama zdobić będzie ogród do późnej jesieni.
Cynie to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych roślin ozdobnych jednorocznych. Uprawiana bywa powszechnie w każdym prawie ogrodzie czy na działce.
Przez wiele lat kojarzyła się z wiejskim ogrodem, gdzie obok siebie ciasno rosną różne gatunki roślin, sadzone rzędami albo kępami. Jest tu miejsce i dla powojników, i malw, dalii czy astrów. Taka kompozycja, niezwykle urocza obok starej chałupy, nie jest dobrym pomysłem na zagospodarowanie niewielkiego ogródka w zabudowie szeregowej lub wilii. Tu dominują rośliny wieloletnie, miniaturowe krzewy iglaste, wprowadzające ład. Taki ogródek, nawet starannie pielęgnowany, ale pozbawiony kwiatów jest monotonny, dlatego dla urozmaicenia warto wkomponować w iglaki choćby parę roślin jednorocznych.
Kwiaty cynii są niezwykle dekoracyjne i jeśli stworzymy w miejskim ogrodzie jednorodną rabatę, będzie to niezwykła dekoracja posesji, przykuwająca uwagę domowników i przechodniów. Kwiatostany, w formie koszyczka, mogą być pojedyncze lub pełne, o średnicy od 5 do 15 cm i o barwach: białej, kremowej, żółtej, pomarańczowej, złotożółtej, karminowej, różowej, szkarłatnej, czerwonej. Cynia zaczyna kwitnąć w czerwcu i kwitnie przez całe lato aż do wystąpienia jesiennych przymrozków. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na glebie ciepłej, dobrze nawożonej i wilgotnej.
Niektóre okazy warto już dzisiaj zaznaczyć w jakikolwiek sposób - wstążką, sznurkiem przytroczonym do łodyżki, a wszystko po to, by zebrać nasiona, które będą przydatne wczesną wiosną. Nie zaleca się wysiewać nasion bezpośrednio do gruntu, gdyż rośliny wówczas kwitną bardzo późno i krótko.
Nasiona wysiewa się w marcu do inspektu ciepłego, najlepiej rzędowo, chociaż czasem stosowany bywa także siew rzutowy. Przy gęstym siewie roślinę należy przepikować (wówczas gdy pojawi się pierwszy liść) w rozstawie 5 x 5 cm.
Dobrym sposobem przygotowania rozsady cynii jest wysadzanie siewek do doniczek ziemnych. W czasie wschodów i w fazie siewek należy utrzymać w inspekcie temperaturę około 18 st. C.
Do gruntu, na miejsca stałe, wysadza się cynie w trzeciej dekadzie maja (po przejściu ostatnich wiosennych przymrozków) w odstępach 35 cm odmiany wysokie, a 20 cm odmiany niskie. Przesadzanie, zwłaszcza z bryłą ziemi, cynia znosi bardzo dobrze.
Znając te wymagania, warto zadbać o rozsadę. Sadzonki w maju są drogie i od ceny uzależnia się liczbę wysadzonych na rabacie roślin. Zbierając nasiona można zapewnić sobie dziesiątki roślinek, które z powodzeniem udekorują posesję. Coraz częściej spotkać można niewielkie ogródki, których jedynym elementem dekoracyjnym są cynie. Przylegają ciasno do siebie, na znacznej przestrzeni demonstrując w pełnej krasie oryginalną urodę. Cynie to najprostszy sposób na ukwiecenie ogrodu przez całe lato, do późnej jesieni. Pod warunkiem, że będzie ich mnóstwo.
Tekst i zdjęcia:
Krzysztofa Bik-Jurkow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski