Oświęcim. Dawny ratusz otwarty dla mieszkańców i turystów....

Oświęcim. Dawny ratusz otwarty dla mieszkańców i turystów. Atrakcyjna ekspozycja w skrócie prezentuje historię miasta [ZDJĘCIE]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W odnowionym ratuszu powstało muzeum prezentujące w skrócie historię Oświęcimia. W piątek 20 lipca uroczyście otwarto placówkę. Zwiedzający byli zachwyceni.
1/56
przejdź do galerii

W odnowionym ratuszu powstało muzeum prezentujące w skrócie historię Oświęcimia. W piątek 20 lipca uroczyście otwarto placówkę. Zwiedzający byli zachwyceni. Można m.in. udać się w wirtualną podróż po mieście wsiadając do Pragi Baby. Po zapadnięciu zmroku był pokaz laserowy ©Bogusław Kwiecień

Na piętrze w swoim gabinecie gości wita wieloletni przedwojenny burmistrz miasta Roman Mayzel. Tutaj także stoi model automobilu Praga Baby, którym można odbyć wirtualną podróż po ulicach Oświęcimia
Zobacz galerię
W odnowionym XIX-wiecznym ratuszu na Rynku Głównym w Oświęcimiu otwarty został oddział Muzeum Zamek, w którym prezentowanych jest "w pigułce" ponad osiem wieków historii grodu nad Sołą. Wystawa nosi tytuł „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”.

Jedną z głównych atrakcji nowoczesnej ekspozycji jest model Pragi Baby, czyli małego przedwojennego automobilu produkowanego w Oświęcimiu, którym można zasiąść za kierownicą odbyć wirtualną podróż po uliczkach przedwojennego miasta. Wczoraj podczas otwarcia do pragi ustawiały się kolejki chętnych.

Oprócz tego jest tutaj szereg innych nowoczesnych multimedialnych elementów wystawowych. Na piętrze w swoim gabinecie gości wita wieloletni przedwojenny burmistrz miasta Roman Mayzel. W muzeum znalazły się także instalacje zamontowane z myślą o dzieciach, które doskonale bawiąc się, odkrywając ważne fakty z historii miasta. Jak się okazało z tej możliwości zabawy korzystają również chętnie dorośli. Jak na przykład w części, gdzie są prezentowane osiągnięcia hokeistów Unii. Tutaj m.in. można oddać strzał na wirtualną bramkę prawdziwym kijem hokejowym i krążkiem.

- Budynek nie jest zbyt duży, dlatego chcieliśmy wykorzystać każdą jego część i w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób zachęcić do zobaczenia innych ważnych, historycznych miejsc w mieście – mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Jest tu prezentowany okres księstwa oświęcimskiego, potem trudne lata historii, a więc potop szwedzki i zabór austriacki, czasy zabiegania o niepodległość, lata międzywojenne, czasy okupacji i powojenne. Prezentacja rozpoczyna się w piwnicach, gdzie została przedstawiona historia miasta od czasów najdawniejszych do XVI wieku. W części podziemnej będzie wyświetlany również film o pierwszej parze książęcej na oświęcimskim zamku księżnej Eufrozynie i księciu Władysławie.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreślił, że otwarcie nowej placówki zbiegło się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, to nie wszystkie atrakcje, które będzie udostępniał ratusz. Trwają przygotowania, aby w przyszłości udostępnić do zwiedzania podziemne relikty XVI-wiecznego ratusza, które znajdują się pod główną płytą rynku.

Otwarciu nowego muzeum towarzyszyły imprezy na Rynku, których zwieńczeniem był pokaz laserowy, prezentujący historię miasta na tle dziejów Polski.


ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?