Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole kolejne pokolenia. Zobaczcie zdjęcia archiwalne

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wszystko zaczęło się 1968 roku w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim, w którym powstał Zespół Regionalny „Hajduki”.
Wszystko zaczęło się 1968 roku w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim, w którym powstał Zespół Regionalny „Hajduki”. Zbiory Oświęcimskiego Centrum Kultury
Reprezentacyjny Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” świętuje w tym roku jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji podczas niedawnego Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespół został uhonorowany tytułem “Ambasadora Oświęcimia – Miasta Pokoju”. Przejdź do galerii i zobacz archiwalne zdjęcia z działalności zespołu Hajduki działającego na co dzień przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Historia Hajduków zaczęła się w Zakładowym Domu Kultury w Oświęcimiu

Początki Hajduków sięgają 1968 roku, gdy w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim powołano zespół regionalny. I chociaż początki były spontaniczne i dość szalone, zaowocowały już na początku wyróżnieniem na przeglądzie w Jeleniej Górze.

Przez kolejne lata zespół wystąpił na wielu festiwalach, zarówno w Polsce jak i za granicą. Dzięki pozytywnej weryfikacji polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (C.I.O.F.F.) „Hajduki” znalazły się w gronie zespołów mogących reprezentować Polskę podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych odbywających się pod auspicjami tejże organizacji.

Dzięki gronu zapaleńców, znakomitych muzyków i tancerzy, zespół działający przy Oświęcimskim Centrum Kultury promuje polski folklor na wielu estradach i uświetnia swą obecnością okolicznościowe imprezy i ważne wydarzenia z życia miasta. W trakcie swojej działalności zespół występował we wszystkich zakątkach kraju oraz w większości państw europejskich.

W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe oraz pieśni i tańce z regionu: krakowskiego, żywieckiego, rzeszowskiego, lubelskiego, opoczyńskiego, kujawskiego, nowosądeckiego, kurpiowskiego.

Uchwałą Rady Miasta Oświęcim - w 2012 roku zespół zmienił nazwę na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim "Hajduki".

- „Hajduki” to kilka pokoleń oświęcimian, tworzących zespół, którzy przygodę z tańcem, pieśnią i obrzędami wpisali w swój życiorys jako najważniejsze spełnienie swych duchowych potrzeb, artystycznych ambicji i talentów. To osobliwa misja ocalania tradycji kultury ludowej, podejmowana z radością, ale także z poświęceniem, to powód do dumy i chwały ludzi, którzy przez 55 lat potrafili być twórczy, wierni i oddani zespołowi rozsławiającemu imię Oświęcimia w ojczyźnie i za granicą – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podczas wręczenia statuetki “Ambasadora Oświęcimia - Miasta Pokoju”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski