MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzamy dzięki oświetleniu typu LED

Janusz Michalczak
Oświetlenie typu LED zużywa o około 80 procent mniej energii
Oświetlenie typu LED zużywa o około 80 procent mniej energii Fot. triluX
Energia elektryczna. Dobrze dobrane oświetlenie jest szczególnie ważne dla efektywnego wykonywania czynności i komfortu funkcjonowania domowników jesienią i zimą. Jednak w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na światło sztuczne, w tym okresie znacząco wzrosnąć mogą rachunki za prąd.

By temu przeciwdziałać, warto skorzystać z oszczędnych rozwiązań. Coraz krótsze dni wymuszają zintensyfikowane wykorzystanie sztucznego światła. Szacuje się, że w porównaniu z miesiącami letnimi, czas jego stosowania wydłuża się o tej porze roku o ponad 4 godziny na dzień.

Zwiększenie ilości zużywanej energii może mieć realne przełożenie na wysokość opłat. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zastanowić się nad wprowadzeniem ekonomicznych rozwiązań.

Zamiana na energooszczędny model
Najpopularniejszą i stosunkowo najprostszą metodą oszczędności jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe lub modele LED. Tego typu warianty zużywają szacunkowo o 80 proc. mniej energii.

Wyróżniają się również dłuższą żywotnością, gwarantując efektywną pracę nawet przez 6-8 lat. – Energooszczędne rozwiązania charakteryzują się dużo lepszą wydajnością niż tradycyjne żarówki _– zapewnia Maciej Gronert, projektant oświetlenia. – _Dobrym przykładem są źródła LED, które w porównaniu z żarówkami są pięciokrotnie bardziej efektywne. Decydując się na wybór źródeł energooszczędnych, warto zwrócić uwagę na warunki i specyfikę czynności wykonywanych w pomieszczeniu, w którym zamontujemy oświetlenie.

Przykładowo, świetlówek nie należy instalować we wnętrzach, w których często włączamy i wyłączamy światło. Może to znacząco skrócić żywotność tego rodzaju lamp. W kuchni, łazience i przedpokoju lepiej sprawdzą się diody. Częstotliwość włączania nie ma wpływu na ich żywotność.

Funkcjonalność na poziomie stref
Jednym z najskuteczniejszych z punktu widzenia oszczędności sposobów rozmieszczenia źródeł światła jest podział pomieszczenia na strefy. Układ ten umożliwia niezależne działanie poszczególnych lamp i dostosowanie ich do bieżących potrzeb domowników. Dzięki niemu, możemy uniknąć oświetlania niewykorzystywanej w danym momencie przestrzeni.__

– Rozwiązanie to pozwala również na precyzyjne dopasowanie parametrów, w sposób który wpłynie pozytywnie na komfort funkcjonowania. Dla przykładu, zamontowanie przy stanowisku pracy pobudzającego światła o chłodnej temperaturze barwowej 6000 K nie będzie kolidowało z ciepłobiałym oświetleniem strefy wypoczynku – tłumaczy Maciej Gronert.

Nie tylko światło ma znaczenie
Istotny wpływ na kwestię oszczędności mają również dodatkowe działania, z pozoru nie związane z ekonomicznością oświetlenia. Już na etapie aranżacji wnętrza warto zadbać o to, aby było ono słoneczne i przestronne. Nie bez znaczenia jest wybór koloru ścian i sufitów – jasne barwy odbijają ok. 80 proc. promieni. Również utrzymanie czystości ma znaczący wpływ na kwestię optymalnego oświetlenia. Jak wynika z analiz, zakurzone żarówki, klosze i zabrudzone okna chłoną nawet 60 proc. emitowanego światła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski