Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści próbują okradać znane firmy przy pomocy... komorników

Marcin Banasik
Bezpieczeństwo. Do co piątej ze 125 kancelarii komorniczych w Małopolsce i Świętokrzyskiem trafiły fałszywe tytuły wykonawcze. To sądowe dokumenty, na podstawie których dokonywane są egzekucje z kont bankowych. Oszuści upatrzyli sobie głównie duże i znane firmy.

Podrobione dokumenty od kilku dni trafiają do komorników w całym kraju. – To zmasowany atak oszustów, którzy profesjonalnie przygotowali się do tej akcji. Przekręt można wykryć dopiero po dokładnym zapoznaniu się z dokumentem – mówi Sławomir Szynalik, rzecznik Izby Komorniczej w Krakowie.

Zazwyczaj sprawa dotyczy jakiejś znanej firmy, wierzycielem jest osoba fizyczna działająca bez pełnomocnika, a dochodzona kwota nie przekracza 8–10 tysięcy złotych. – Co ciekawe tytuły są bardzo dobrze podrobione, zgadza się sąd, który wydał orzeczenie, a nawet nazwisko sędziego – mówi Sławomir Szynalik.

Rzecznik krakowskiej Izby Komorniczej zapewnia, że obecnie wszystkie kancelarie zostały powiadomione o procederze i potrzebie uważnego sprawdzania wpływających pism.

Szynalik zwraca uwagę na to, że stosunkowo niskie kwoty zawarte w pismach nie są przypadkowe. – Egzekucja dotyczy bogatszych firm, dla których przelew w wysokości do 10 tys. zł jest często niezauważalny. Oszuści liczą na nieuwagę swych ofiar – mówi rzecznik krakowskiej izby.

Krajowa Rada Komornicza podjęła działania, aby banki zablokowały rachunki bankowe, które były podawane jako te, na które należy przekazywać ściągnięte kwoty.

Komornicy apelują do osób, firm i instytucji, których konta zostały zajęte przez komornika na poczet wyegzekwowania fałszywego długu, o jak najszybsze zgłoszenie się do właściwej kancelarii komorniczej. – Komornik sądowy ma ustawowy termin do 4 dni na przekazanie wyegzekwowanych pieniędzy wierzycielowi, a szybka reakcja osób zainteresowanych może pomóc w zweryfikowaniu tytułu wykonawczego – podkreśla Szynalik.

Czas ma znaczenie. Po upływie 4 dni, gdy środki zostaną przekazane wierzycielowi, będzie trudniej je odzyskać, bo wówczas już pozostaje tylko zgłoszenie sprawy organom ścigania i czekanie na decyzje procesowe.

Oszustwo odsłoniło słaby punkt przepisów dotyczących egzekucji komorniczych. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie nakazują bowiem komornikowi badania zasadności tytułu, lecz tylko jego stronę formalną.

Numery telefonów kancelarii komorniczych, gdzie można wyjaśnić kwestie podrobionych nakazów, można znaleźć na stronie www.komornik.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski