Oto nasi Krakowianie Roku 2014 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Oto nasi Krakowianie Roku 2014 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zwycięzcy plebiscytu: Wojciech Krzysztonek, Ryszard Langer, Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak
1/34
przejdź do galerii

Zwycięzcy plebiscytu: Wojciech Krzysztonek, Ryszard Langer, Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ

Zwycięzcy. Laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego” odebrali wczoraj nagrody na uroczystej gali finałowej w Pałacu Bonerowskim.
Zaangażowani, pracowici, pomysłowi i wrażliwi. Wszyscy związani są z Krakowem i zmieniają to miasto na lepsze. A w ubiegłym roku dokonali rzeczy prawie niemożliwych. To laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego” o tytuł Krakowianina Roku 2014. Poznaliśmy ich wczoraj, na gali finałowej plebiscytu.

WIDEO: Krakowianin 2014. Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak

Autor: Małgorzata Mrowiec

W kategorii społeczeństwo zwyciężył ks.
Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia Siemacha, które prowadzi innowacyjne placówki dla dzieci i młodzieży. Laureat z powodu rekolekcji nie mógł przybyć na galę, w jego imieniu nagrodę odebrały przedstawicielki wychowanków stowarzyszenia.

– Ksiądz Augustyński jest dla nas przykładem, pokazuje, że możemy mieć wpływ na to, jakie jest nasze miasto – powiedziała nam Natalia Stachyra, która trafiła do placówki Siemachy cztery lata temu. Przyznaje, że stała się dzięki temu inną osobą, nabrała pewności siebie.

– Ks. Au­gustyński realizuje nawet pomysły, które z pozoru wydają się nierealne. Zorganizował ośrodki dla młodzieży w centrach handlowych, choć było dużo głosów przeciwko. A teraz młodzież może tam pograć, ugotować, poznać innych ludzi – mówi z podziwem.

Spośród ludzi kultury laureatami zostali Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, organizatorzy Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

– Cieszymy się, że możemy rozsławiać Kraków. Organizując festiwal, mamy nadzieję, że branża filmowa na świecie zobaczy urodę tego miasta i za rok, za dwa wybierze Kraków lub Małopolskę, planując następny film – powiedział Szymon Miszczak.

Jak zdradził, jeden z gości festiwalu, reżyser i aktor hollywoodzki, zakochał się w Krakowie podczas tej imprezy i zamierza nakręcić film, którego akcja będzie się toczyć w naszym mieście.

WIDEO: Krakowianin 2014

Autor: Małgorzata Mrowiec

Wśród naukowców zwycięzcą został prof. Paweł Olko. Kieruje Centrum Cyklotronowym Bronowice, jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. Nagrodę w imieniu nieobecnego laureata odebrał syn Karol.

W kategorii biznes tytuł Krakowianina 2014 zdobył Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Został doceniony za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci w Krakowie.

– To tak naprawdę prowadzenie całej operacji: budowy w zaledwie dwa lata bardzo dużego obiektu przemysłowego – przyznaje Ryszard Langer.

Wojciech Krzysztonek to z kolei laureat w kategorii polityka. 33-letni politolog, radny nowohucki został doceniony za zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców. Działa w lokalnej polityce od 13 lat – wtedy po raz pierwszy został radnym dzielnicy (teraz jest też radnym miasta).

– Ludzie oczekują konkretnych działań. Ja takie podejmowałem. Potrzebna jest do tego determinacja i niezważanie na tych, którzy podkładają nogę i krytykują. Trzeba być też przekonanym do tego, co się robi, wierzyć, że ma to sens – wyliczał Wojciech Krzysztonek.

WIDEO: Krakowianin 2014

Autor: Małgorzata Mrowiec

Zwycięzców plebiscytu wybieraliśmy wspólnie z Czytelnikami. Najpierw w głosowaniu to Czytelnicy wskazywali, kto ich zdaniem odniósł największy sukces. Następnie odbyły się obrady Kapituły Plebiscytu, w której zasiadają znane krakowskie osobistości, specjaliści różnych dziedzin. O wynikach decydowały w połowie głosy Czytelników, w połowie – kapituły.

Kapituła przyznała też nagrodę specjalną plebiscytu. Jej laureatem został kard. Franciszek Macharski.

ZWYCIĘZCY I WYRÓŻNIENI W PLEBISCYCIE

SPOŁECZEŃSTWO

ZWYCIĘZCA: ks. Andrzej Augustyński – za kolejny innowacyjny projekt Siemachy, czyli placówkę Siemacha Spot w galeriach handlowych oraz Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie.
WYRÓŻNIENI: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – za działalność na rzecz niepełnosprawnych oraz ks. Jacek Stryczek – szefuje stowarzyszeniu Wiosna, które organizuje akcję Szlachetna Paczka.

KULTURA

ZWYCIĘZCA: Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak – zaproszenie do uczestnictwa w stworzonym przez nich Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie przyjmują największe hollywoodzkie gwiazdy.
WYRÓŻNIENI: Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego, które w ub.r. zaprezentowało kilka fantastycznych wystaw (m.in. prac Olgi Boznańskiej czy wystawa poświęcona Stanleyowi Kubrickowi), Małgorzata Płysa i Mat Schulz – twórcy festiwalu Unsound, najciekawszego przeglądu muzyki elektronicznej w Polsce, a także Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa – m.in. za dopuszczenie do głosu alternatywnej kultury.

NAUKA

ZWYCIĘZCA: prof. Paweł Olko – wybitny polski uczony, obecnie nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Bronowice.
WYRÓŻNIENI: prof. Janusz Skalski – lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego – za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopca, a także dr inż. Bożena Tyliszczak z Politechniki Krakowskiej – młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem naukowym.

BIZNES

ZWYCIĘZCA: Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego – za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci.
WYRÓŻNIENI: Rafał Brzoska, prezes Zarządu Grupy Integer.pl – za wymyślony przez niego system paczkomatów oraz Jan Pamuła, prezes Kraków Airport – za rok rekordowego rozwoju portu.

POLITYKA

ZWYCIĘZCA: Wojciech Krzysztonek – radny nowohucki, za niezwykłe zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców.
WYRÓŻNIENI: Andrzej Duda – za karierę polityczną i Łukasz Wantuch – radny Prądnika Czerwonego, pomysłodawca m.in. dodatkowych lekcji angielskiego.

NAGRODA SPECJALNA KAPITUŁY PLEBISCYTU: dla kard. Franciszka Macharskiego – za to, że jest w Krakowie ostoją wysokich wartości moralnych i jednocześnie dowodem, że można je łączyć z życzliwością i ciepłem w stosunku do ludzi.

malgorzata.mrowiec@dziennik.krakow.pl

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dobrze

że nie ma go w Miechowie ... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

może go chwalą w Krakowie ale na pewno nie w Miechowie itp.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo