Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pączkowanie komisji w dzielnicach. Jak radni dorabiają sobie do diety

Agnieszka Maj
Samorząd. Na Prądniku Czerwonym powstała komisja ds. funduszy unijnych, choć dzielnice nie mają z nimi nic wspólnego.

Radni dzielnicowi wykazali się w ostatnich tygodniach sporą pomysłowością przy tworzeniu nowych struktur organizacyjnych. Na Prądniku Czerwonym powstała komisja ds. wykorzystania funduszy europejskich. Problem w tym, że dzielnice nie składają wniosków do Unii Europejskiej, nie budują także niczego za euro.

Czym więc zajmuje się unijna komisja? - Pomagamy mieszkańcom w wypełnianiu wniosków unijnych - twierdzi Aniela Pazurkiewicz, przewodnicząca Prądnika Czerwonego. Ostatnio radni pomagali wypełniać wniosek unijny jednej z parafii na swoim terenie.

W żadnej innej dzielnicy radni nie wpadli na taki pomysł. Wszystkie dzielnice zajmują się mniej więcej tym samym: przede wszystkim rozdzielaniem pieniędzy na remonty w szkołach i przedszkolach oraz na łatanie dziur w chodnikach.

Nie wszyscy radni dzielnicowi chcą jednak na tym poprzestać. Dzielnica IV Prądnik Biały utworzyła w tej kadencji nową komisję: ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i walki z bazgrołami.

Jej celem jest walka z graffiti. Nie bardzo jednak wiadomo, w jaki sposób radni mieliby się tym zajmować. - Chcielibyśmy zachęcać do tego wspólnoty mieszkaniowe - mówi Jakub Kosek, przewodniczący Prądnika Białego.

Na terenie tej dzielnicy działa także komisja ds. ogródków jordanowskich. Utrzymanie placu zabaw to jednak obowiązek Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Czym się więc zajmuje komisja? - Chcielibyśmy, aby powstał nowy ogródek jordanowski, za Ikeą - wyjaśnia Jakub Kosek.

Oryginalne dzielnicowe komisje charakteryzują się także bardzo skromnym składem. Na przykład do unijnej, działającej na Prądniku Czerwonym wpisały się tylko trzy osoby.

Po wyborach samorządowych w większości rad dzielnic zwiększyła się liczba komisji. - W poprzedniej kadencji mieliśmy ich 11, teraz 13 - mówi Wojciech Krzysztonek, radny Dzielnicy XIV Czyżyny, były przewodniczący tej dzielnicy.

Na terenie Czyżyny zaczęła funkcjonować dodatkowa komisja ds. budżetu obywatelskiego. Natomiast z zajmującej się kulturą i sportem zostały wydzielone dwie: oddzielna do spraw sportu i kultury. - Radni uznali, że to zupełnie inne zagadnienia - tłumaczy Wojciech Krzysztonek.

Tajemnica mnożenia się komisji może jednak wynikać z tego, że ich przewodniczący dostają dodatkowe 100 złotych miesięcznie. Nie są to pieniądze ciężko zapracowane, ponieważ komisje dzielnicowe zbierają się tylko raz w miesiącu. W dodatku mają tylko przewodniczącego, ale już nie jego zastępcę, ponieważ ta druga funkcja nie jest płatna.

W większości dzielnic działa aż 12-13 komisji, choć radnych jest tylko 21. Czy w ten sposób chcą dorobić do swojej diety? - Trudno powiedzieć, w przypadku każdej dzielnicy może być inaczej - mówi ostrożnie Wojciech Krzysztonek i dodaje, że są dzielnice, w których komisje mają większe znaczenie, zajmują się przygotowaniem projektów uchwał. W innych - aktywny jest głównie zarząd.

Radni dzielnicowi dostają dietę w wysokości od 200 do 300 zł miesięcznie. Mają obowiązek uczestniczyć w jednej sesji w miesiącu i być członkami dwóch komisji merytorycznych. Natomiast dieta przewodniczącego rady i zarządu dzielnicy wynosi 2600 zł.

Jakub Kosek uważa, że choć w jego dzielnicy jest aż 15 komisji (prawie tyle co w 43-osobowej Radzie Miasta, gdzie działa ich 17), to nie są one specjalnym obciążeniem dla budżetu miasta. - Nasza dzielnica i tak jest jedną z najtańszych w utrzymaniu. Ani ja, ani radna Teodozja Maliszewska nie pobieramy dzielnicowej diety, ponieważ jesteśmy jednocześnie radnymi miejskimi - uzasadnia.

Od kilku lat samorządowcy, którzy pracują jednocześnie w dzielnicach i Radzie Miasta mają zakaz pobierania podwójnych diet: muszą wybrać jedną z nich.

Liczba komisji w dzielnicach
Dzielnica I Stare Miasto - 9 komisji
Dzielnica II Grzegórzki - 11 komisji
Dzielnica III Prądnik Czerwony - 12 komisji
Dzielnica IV Prądnik Biały - 15 komisji
Dzielnica V Krowodrza - 10 komisji
Dzielnica VI Bronowice - 9 komisji
Dzielnica VII Zwierzyniec - 8 komisji
Dzielnica VIII Dębniki - 11 komisji
Dzielnica IX Łagiewniki - Borek Fałęcki - 7 komisji
Dzielnica X - Swoszowice - 12 komisji
Dzielnica XI Podgórze Duchackie - 9 komisji
Dzielnica XII Bieżanów Prokocim - 11 komisji
Dzielnica XIII Podgórze - 10 komisji
Dzielnica XIV Czyżyny - 13 komisji
Dzielnica XV Mistrzejowice - 8 komisji
Dzielnica XVI Bieńczyce - 7 komisji
Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie - 8 komisji
Dzielnica XVIII Nowa Huta - 7 komisji

(AM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski