Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o Legionach i zaślubinach z morzem

Ewa Tyrpa
Łukasz Wrona (z lewej) w umundurowaniu z przelomu 1914 i 1915 r.
Łukasz Wrona (z lewej) w umundurowaniu z przelomu 1914 i 1915 r. EWA TYRPA
Historia. W Jurczycach (gm. Skawina) można było bliżej poznać w jak trudnej walce w okresie rozbiorów Polacy odzyskiwali niepodległość kraju.

- Sto lat temu powstały Legiony Polskie, a 95 lat temu uzyskaliśmy dostęp do morza - przypomina Leszek Krupnik, prezes jurczyckiego Towarzystwa gen. Józefa Hallera i Hallerczyków, które w sobotę po raz kolejny zorganizowało historyczną sesję.

Od chwili powstania w 2000 r. nie zapomina ono o ważnych wydarzeniach w dziejach Polski, zwłaszcza związanych z gen. Józefem Hallerem. Ta organizacja jest jedną z niewielu w kraju tak dogłębnie zajmującą się generałem i i założoną przez niego Błękitną Armią.

Generał ma poczesne miejsce w wiosce: tu się urodził i spędzał dzieciństwo. Starsi mieszkańcy pamiętają jego rodzinny dwór oraz siostry: Annę i Ewę, założycielki szkoły w Jurczycach i krzewicielki oświaty. Dziś w tym budynku swoją siedzibę ma Towarzystwo, które utworzyło też w nim Izbę Pamięci.

- Moja babcia była u Anny pokojówką i dużo opowiadała nam o tamtych czasach i o rodzinie Hallerów - mówi Agnieszka Grabowska, uczestnicząca w tym historycznym spotkaniu z 9-letnią córką Aleksandrą.

Dariusz Dyląg z Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego wygłosił prelekcję, w której m.in. mówił o walkach legionistów w Karpatach Wschodnich oraz o stworzeniu przez II Brygadę Legionów Polskich pod dowództwem Hallera Rzeczpospolitej Rafajłowskiej na obecnych terenach Ukrainy, a dawnych ziemiach Polski. W październiku zeszłego roku obchodzono tam 100-lecie tego wydarzenia.

- Oprawę muzyczną zapewniła ukraińska orkiestra, która swoim repertuarem zaskoczyła wszystkich uczestników. Najpierw zagrała My, Pierwsza Brygada, a później Czerwone Maki na Monte Cassino - wspomina Dariusz Dyląg.

Podczas spotkania można też było poznać umundurowanie w jakim walczyli żołnierze armii austro-węgierskiej, w której większość stanowili Polacy. Mówił o tym Łukasz Wrona, założyciel grupy odtwarzającej Galicyjski 13. Pułk Piechoty "Krakowskie Dzieci". Sam wystąpił w mundurze z przełomu 1914 i 1915 roku.

- Warto było przyjść - mówi Rafał Drabik, który z rodziną częściej uczestniczy w sierpniowych obchodach "Cudu nad Wisłą".
Sporo o historii z okresu rozbiorów wie licealistka Natalia Karp. - Uczestniczyłam we wszystkich konkursach wiedzy o generale Hallerze i jego żołnierzach - mówi Natalia. Konkursy corocznie są organizowane dla uczniów szkół podstawowych w skawińskiej gminie przez nauczycieli Teresę Szczygieł i Mariana Strzebońskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski