Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Tadeusz ustąpił pola panu Skrzetuskiemu

Redakcja
I stało się. Premiera filmowej adaptacji "Pana Tadeusza", która miała wejść na ekrany 16 kwietnia, została przesunięta na jesień . Producent filmu Lew Rywin uznał, że dwie polskie superprodukcje nie powinny ze sobą konkurować.

Obsada

- Gdybyśmy teraz weszli do kin z "Panem Tadeuszem", zrobilibyśmy krzywdę zarówno naszemu filmowi, jak i filmowi "Ogniem i mieczem". W październiku będziemy walczyć z "Gwiezdnymi wojnami", ale nie boję się tej konkurencji, bo "Pan Tadeusz" jest prawdziwie dobrym filmem - twierdzi producent. - Poza tym okazało się niespodziewanie, że nie zdążymy z postsynchronami (taśmami z dźwiękiem nagranym po zrobieniu zdjęć filmowych - red.) do kwietnia. To przesądziło sprawę. Film jest przegrywany w Paryżu, co zapewni mu odpowiednią jakość.
Przedsmak tego, co zobaczymy w kinach, na razie daje nam otwarta w warszawskiej Kordegardzie wystawa "Widzę i opisuję, bo tęsknię po Tobie", na której prezentowane są fotosy Piotra Bujnowicza z filmu Andrzeja Wajdy. - Po obejrzeniu wystawy reżyser cieszył się, że oddaje ona klimat filmu. To dla mnie wielki komplement. Na planie zdarzyło mi się czasem spierać z mistrzem o to, które sceny wyeksponować - _mówi Piotr Bujnowicz.
Wkrótce będziemy mogli oglądać wystawę kolejnych fotosów z "Pana Tadeusza", także autorstwa Bujnowicza. Tym razem będzie to wystawa "wokół filmu" - podpatrująca aktorów i twórców podczas pracy na planie, pokazująca nierzadko ich desperację, ale też wielkie poczucie humoru. W maju natomiast zostanie otwarta w Krakowie wystawa kostiumów i rekwizytów z filmu.
- Cieszy mnie sukces "Ogniem i mieczem". Myślę, że przeciera on szlak "Panu Tadeuszowi" i przynajmniej część widzów, która obejrzy film Jerzego Hoffmana, przyjdzie też na mój - mówi Andrzej Wajda. Tak się jednak złożyło, że Tadeusz, Gerwazy, Sędzia i Hrabia, których zaangażował Wajda, pracowali też u Hoffmana jako Skrzetuski, Tuhaj-Bej, Jeremi Wiśniowiecki i Jan Kazimierz. Producenci chyba słusznie zdecydowali więc, że widzom należy się pewien "odpoczynek" od aktorskich sław.
Reżyser twierdzi, że obawiał się ekranizacji "Pana Tadeusza". -
Wszyscy chcieli go robić - mówi. - Ja też, ale długo nie mogłem się zdecydować. Przekonał mnie producent i moi aktorzy - Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Bogusław Linda, Marek Kondrat. To nieprawdopodobne, z jak wielką radością wszyscy pracowali na planie.
Andrzej Wajda jest zdania, że "Pan Tadeusz" ma wyraźnie sensacyjną fabułę.
"Zamierzam ją wydobyć z poematu" - zapowiadał przed przystąpieniem do zdjęć. Głównym bohaterem jego filmu jest Jacek Soplica, który pod zakonnym kapturem pokutuje za popełnione zbrodnie, a równocześnie organizuje powstanie na Litwie. W końcowej części filmu ma też pojawić się Narrator - Adam Mickiewicz, którego głos będzie towarzyszył wszystkim scenom Epilogu. Poety będzie słuchać grono osób zgromadzonych w jego paryskim mieszkaniu. - Wiem, że nic nie zastąpi piękna Mickiewiczowskiego wiersza, tak jak wyobraźni czytającego nie zastąpi pomysłowość reżysera. A jednak wierzę w możliwość wskrzeszenia na ekranie tej pełni życia, którą poemat Adama Mickiewicza nam ukazuje. Myślę, że trudność przeniesienia "Pana Tadeusza" na ekran sprowadza się właśnie do wiary, że jest to możliwe -_ powiedział Andrzej Wajda. My też wierzymy i niecierpliwie czekamy na zapowiadaną premierę.
(Q, PAP)

Ksiądz Robak - Bogusław Linda
Klucznik Gerwazy - Daniel Olbrychski
Pan Tadeusz - Michał Żebrowski
Telimena - Grażyna Szapołowska
Sędzia - Andrzej Seweryn
Hrabia - Marek Kondrat
Narrator - Krzysztof Kolberger
Zosia - Alicja Bachleda-Curuś
Podkomorzy - Jerzy Trela
Wojski - Jerzy Grałek
Woźny Protazy - Marian Kociniak
Rejent - Piotr Gąsowski
Asesor - Andrzej Hudziak
Jankiel - Władysław Kowalski
Major Płut - Krzysztof Globisz
Rykow - Siergiej Szakurow
Maciej Królik-Rózeczka
Bartek Brzytewka - Cezary Kosiński
Maciej Chrzciciel - Marek Perepeczko
Maciej Konewka - Piotr Cyrwus
Stolnik - Mieczysław Kalenik
Napoleon - Henryk Baranowski
Generał Dąbrowski - Krzysztof Kołbasiuk
Generał Kniaziewicz - Józef Fryźlewicz
- Jerzy Bińczycki

Realizatorzy

Reżyseria - Andrzej Wajda
Współpraca reżyserska - Adek Drabiński
Zdjęcia - Paweł Edelman
Muzyka - Wojciech Kilar
Scenariusz - Andrzej Wajda
Współpraca - Jan Nowina-Zarzycki
Piotr Wereśniak
Scenografia - Allan Starski
Dekoracja wnętrz
- Wiesława Chojkowska
Kostiumy
- Magdalena Tesławska-Biernawska
Małgorzata Stefaniak
Mundury i militaria - Andrzej Szenajch
Montaż - Wanda Zeman
Producent - Lew Rywin, Paweł Poppe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski