Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panele fotowoltaiczne – czy trzeba je odśnieżać? Sprawdź, jak dbać o fotowoltaikę, gdy mocno sypie śnieg

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Panele fotowoltaiczne pokryły się śniegiem, a to dopiero początek ataku zimy w Polsce. Nie powinniśmy więc zapominać o domowych modułach solarnych. Podpowiadamy, czy powinno się usuwać pokrywę śnieżną z fotowoltaiki. Sprawdź, jak dbać zimą o panele fotowoltaiczne.

Spis treści

Śnieg na panelach fotowoltaicznych: jak wpływa na działanie modułów solarnych?

Zaleganie pokrywy śnieżniej na powierzchni paneli fotowoltaicznych może zmniejszać ich efektywność, bo biały puch zmniejsza dostęp promieni słonecznych do instalacji solarnej i nie działa ona na 100 procent. Znaczne ograniczenie produkcji prądu w gospodarstwie domowym następuje zwłaszcza wtedy, gdy na powierzchni paneli solarnych leży gruba i zbita warstwa śniegu po fali intensywnych opadów. Niektóre panele fotowoltaiczne mają powłokę antyadhezyjną, która przyspiesza znikanie pokrywy śnieżnej.

Czy odśnieżanie paneli słonecznych ma sens? Sprawdzamy?
Sprawdź, czy śnieg może uszkodzić instalację fotowoltaiczną. 123RF.com

Dobra wiadomość jest taka, że śnieżna pokrywa nie powinna w żaden sposób uszkodzić szkła hartowanego, którymi są pokryte ogniwa solarne, bo wytrzymuje obciążenia ok. 500 kg na metr kw. Dlatego nie powinniśmy się obawiać awarii paneli fotowoltaicznych, gdy za oknem mocno sypie śnieg. Jeśli więc znacznie nie spada ich wydajność w czasie zimowej aury, dajmy sobie spokój z ich odśnieżaniem. Już po kilku dniach śnieg powinien się zsunąć ze śliskiej powierzchni szkła, zwłaszcza na dachach spadzistych.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? O tym musisz pamiętać!

Jeśli jednak zdecydujesz się na usunięcie pokrywy śnieżnej z paneli solarnych, powinieneś zadbać o własne bezpieczeństwo i robić to z rozwagą, żeby nie uszkodzić modułów instalacji fotowoltaicznej.

O tym pamiętaj, gdy odśnieżasz fotowoltaikę:

  1. Jeśli panele fotowoltaiczne są zamocowane na dachu o dużym spadku, lepiej dać sobie spokój z ich odśnieżaniem. Gdy po kilku dniach pokrywa śnieżna nie zniknie, można pomyśleć o pozbyciu się jej. Osoba, która będzie chciał dostać się na dach, powinna zadbać o profesjonalne zabezpieczenie, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Najlepiej zatrudnić do tego profesjonalistów.
  2. Odśnieżanie paneli zawsze trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Niedopuszczalne jest stosowanie ostrych metalowych narzędzi, które mogą trwale uszkodzić szklaną powierzchnię modułów solarnych.
  3. Do usuwania białego puchu z paneli fotowoltaicznych stosuj wyłącznie bezpieczne narzędzia, czyli np. drewnianą lub plastikową miotełkę z miękkim włosiem, szczotkę z tworzywa sztucznego na wysięgniku czy też lekką łopatkę.
  4. Podczas usuwania pokrywy śnieżnej zrezygnuj ze stosowania detergentów, którą mogą zniszczyć powierzchnię modułów słonecznych. Możesz wykorzystać wyłącznie ciepłą wodę bez dodatku silnej chemii.
  5. Podczas odśnieżania fotowoltaiki staraj się nie napierać na jej powierzchnię i po niej nie szorować narzędziem do usuwania śniegu.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Panele fotowoltaiczne – czy trzeba je odśnieżać? Sprawdź, jak dbać o fotowoltaikę, gdy mocno sypie śnieg - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski