Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie na pierwszym planie

Maciej Hołuj
Dzień Kobiet. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie publiczne bez udziału kobiet. Do lamusa odeszły czasy, kiedy rola kobiety sprowadzała się do rodzenia dzieci, opieki nad nimi i zajmowania się domem.

Dzisiaj kobiety są wszędzie. W strukturach samorządowych, w sporcie, w kulturze, w życiu gospodarczym. Śmiało i bez kompleksów zdobywają bastiony zarezerwowane do tej pory dla mężczyzn. Dwanaście pań, sylwetki których prezentujemy obok, to kobiety naszym zdaniem wyróżniające się w powiecie myślenickim swoją aktywnością, energią i talentem.

To co mocno rzuca się w oczy to dominacja pań na stanowiskach skarbnika gminy. Trudno w naszym powiecie znaleźć samorząd, gdzie ta funkcja byłaby powierzona mężczyźnie. Panie "trzymają kasę" i potrafią nią zarządać. Tę prawdę potwierdza między innymi starosta powiatu myślenickiego, gdzie nie tylko funkcja skarbnika, ale też głównej księgowej, jest w rękach kobiet.

- Nie liczyłem, ale z całą pewnością ponad 70 proc. pracowników Starostwa to panie - mówi Józef Tomal - Są kompetentne, terminowo wykonują zadania i są punktualne, w przeciwieństwie do panów, przyznajmniej niektórych. To co jeszcze docenia u pań, to uczuciowość i ciepło, dzięki którym potrafią ułagodzić nawet najbardziej zdenerwowanego klienta.

Przedstawione przez nas panie to oczywiście zaledwie niewielka część kobiecego potencjału, którym dysponuje region myślenicki. Wybierając kandydatki do naszej prezentacji byliśmy przekonani o trudności tego wyboru.

Jak nietrudno zauważyć nasz wybór to mieszanka dojrzałości z młodością, doświadczenia z młodzieńczym entuzjazmem. W naszym rankingu znalazło się sporo osób młodych, co daje nadzieję na ciągłość obecności kobiet w życiu regionu zostanie zachowana.

Marta Gajek

Nie sposób nie zauważyć aktywności tej radnej w Radzie Powiatu Myślenickiego. Mieszkanka Stojowic obecna jest w niej od kilku kadencji. W tym czasie pełniła ważne funkcje zasiadając m.in. w zarządzie powiatu. Marta Gajek należy do tej wąskiej grupy radnych, którzy nie boją się zadawać trudne pytania, mają swoje zdanie i potrafią go bronić.

Sylwia Jaśkowiec

Jest biegaczką narciarską, gwiazdą sportu powiatu myślenickiego, mieszka w Osieczanach. Pomimo koszmarnego wypadku, podczas którego doznała skomplikowanego złamania barku i stawu łokciowego powróciła do dawnej formy i odniosła kilka sukcesów. Jaśkowiec reprezentowała także barwy naszego kraju podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Jadwiga Malina-Żądło

Poetka z Trzebuni jest autorką kilku tomików wierszy, pełni funkcję prezesa Myślenickiej Grupy Poetyckiej "Tilia" działającej od dziesięciu lat. Tomik "Od rozbłysku" należącej do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich poetki otrzymał w końcu ubiegłego roku nagrodę "Książki Miesiąca" przyznawanej przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie.

Agnieszka Węgrzyn

Autentyczna liderka społecznych przedsięwzięć podejmowanych na terenie wsi Głogoczów (gmina Myślenice). To dzięki niej realizowany był tam duży projekt unijny promujący wieś "Głogoczów - wieś jak dzwon". Agnieszka Węgrzyn jest także radną Rady Miejskiej Myślenic oraz prezeską Stowarzyszenia Gospodyń, działa w Stowarzyszeniu "Głogoczów razem".

Eleonora Lejda

Od kilku tygodni pełni funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Myślenic. To dla niej duże wyróżnienie, tym bardziej, że w strukturach rady działa dopiero pierwszą kadencję. Eleonora Lejda, mieszkanka podmyślenickiej Jasienicy próbuje także aktywizować społeczność wsi poprzez organizację imprez o charakterze kulturalnym, takich jak: jasełka, bale charytatywne, mikołajki czy spektakle teatru amatorskiego.

Klaudia Temple

To w chwili obecnej jedyna reprezentantka płci pięknej z terenu powiatu myślenickiego uprawiająca rajdy samochodowe. Od trzech sezonów Klaudia regularnie startuje w rundach Rajdowego Pucharu Polski, korzystając z pomocy pilota Jakuba Wróbla i używając samochodu marki honda civic. Klaudia wciąż uczy się rajdowego rzemiosła, marząc o startach w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Monika Gubała

Dyrektorka dobczyckiej Szkoły Muzycznej I stopnia jest laureatką medalu "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymała go za działania na rzecz kierowanej przez siebie szkoły, która wdraża m.in. pilotażowy program zmian w szkołach artystycznych i która otrzymała dotację 110 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkinią Myślenickiej Orkiestry Kameralnej, gra na wiolonczeli.

Dorota Gabryś

Od kilku lat działa w Parafialnym Zespole Caritas "Betania" w Myślenicach koordynując świąteczne zbiórki żywności dla rodzin ubogich i osób potrzebujących. Dzięki jej działalności oraz sztabu kierowanych przez nią młodych ludzi dwa razy w roku gromadzone są średnio cztery tony żywności, którą myślenicki Caritas rozdziela potem przez kilka miesięcy pośród potrzebujących i ubogich. Oddana bez reszty koordynowanym przez siebie akcjom.

Małgorzata Bajer

Od kilku lat z dużym powodzeniem kieruje Wydziałem Promocji i Ochrony Zdrowia przy myślenickim starostwie. Jest między innymi autorką projektu "Szkoła Młodych Ratowników" mającego na celu promocję i szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodzieży. Dzięki projektowi, na którego realizację Małgorzata Bajer pozyskała środki zewnętrzne w ciągu 5 lat przeszkolono już kilkanaście tysięcy uczniów z terenu powiatu w zakresie pierwszej pomocy.

Agnieszka Szwarnóg

Mieszkanka Dobczyc, uprawia chód sportowy. W 2006 roku otrzymała powołanie do kadry narodowej i jest jej członkinią do dziś. W 2012 roku Agnieszka reprezentowała Polskę podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zdobywając 22 miejsce wśród 61 uczestniczek chodu na dystansie 20 kilometrów. Kilkakrotnie nagradzana przez władze Dobczyc za swoje sportowe osiągnięcia pochodzi ze sportowej rodziny. Jej siostry także uprawiają lekkoatletykę.

Bożena Kobiałka

Z całą pewnością obraz kultury myślenickiej byłby niekompletny bez dyrektorki Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" w Myślenicach. Bożena Kobiałka oraz kierowany przez nią zespół (notabene składający się z samych pań) zorganizował na przestrzeni kilku ostatnich lat prestiżowe wystawy takich artystów jak: Picasso, Miro, Rembrandt czy Nikifor Krynicki. Pani dyrektor zapowiada kolejne, spektakularne wydarzenia kulturalne w muzeum.

Anna Szczepaniec

Jest założycielką i prezeską Fundacji "Radosne dziecko" działającej na terenie wsi Stróża i gminy Pcim. Przez trzy lata działalności fundacji zdołała ona zorganizować kilkanaście imprez charytatywnych, między innymi mikołajkowych, akcji związanych ze zbiórką środków na zakup wyprawki szkolnej oraz zabaw karnawałowych. Anna Szczepaniec potrafi swoim urokiem osobistym namówić do współpracy inne osoby, które chcą nieść pomoc potrzebującym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski