MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Rada Powiatu zebrała się po raz ostatni. Początek zaskoczył wszystkich

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ostatnia sesja miechowskiej Rady Powiatu kadencji 2018-24
Ostatnia sesja miechowskiej Rady Powiatu kadencji 2018-24 Krzysztof Capiga
To nie był scenariusz rodem z filmów Hitchcocka. Co prawda zaczęło się od trzęsienia ziemi, ale potem było bardzo spokojnie. Zarząd powiatu miechowskiego, choć oparty na większości, której początkowo niewielu wróżyło długi żywot, okazał się wyjątkowo stabilny i przetrwał pięcioletnią kadencje bez wstrząsów. Kilka dni temu radni powiatowi zebrali się po raz ostatni w obecnym składzie.

Na początek kilka liczb: 426 przyjętych uchwał, 41 interpelacji i 60 sesji - to najkrótszy bilans kadencji miechowskiej Rady Powiatu.

- Był to solidnie przepracowany czas – stwierdził starosta Jacek Kobyłka.

Dodajmy starosta, którego powołanie na tę funkcję dla wielu osób było totalnym zaskoczeniem. Jeszcze przed rozpoczęciem inauguracyjnej sesji Rady Powiatu wszyscy byli przekonani, że to stanowisko przypadnie Jerzemu Pułce, a powiatem będzie zarządzać koalicja złożona z radnych PSL i Ziemi Miechowskiej. Tymczasem tuż przed inauguracją powstała koalicja, w której pierwsze skrzypce grał szef lokalnych struktur PiS Krzysztof Świerczek, ale ze względów „taktycznych” zadowolił się stanowiskiem przewodniczącego Rady Powiatu. W skład zarządu weszli natomiast przedstawiciele kilku komitetów, które z pozoru niewiele łączyło, ale w praktyce „egzotyczny” układ przez pięć lat funkcjonował bez zarzutu.

- 2019 rok zaczynaliśmy z budżetem na poziomie prawie 83 mln po stronie dochodów, a 88 mln po stronie wydatków, w tym niemal 33 mln zł przeznaczono na inwestycje. Uchwalony na 2024 rok budżet naszego powiatu przewiduje już dochody w wysokości ponad 160,2 mln zł, zaś wydatki 178 mln zł, w tym inwestycyjne – 80,2 mln zł. Łatwo więc zauważyć, iż przez ostatnie 5 lat prezentowane kwoty bazowe wzrosły ponad dwukrotnie – podsumowuje starosta Kobyłka.

Przewodniczący Krzysztof Świerczek dodaje, że w czasie mijającej kadencję radni uchwalili sześć budżetów, choć w poprzednich były to z reguły cztery. Wydatki budżetowe w ciągu pięciolecia zwiększyły się natomiast ponaddwukrotnie. Na koniec podziękował radnym za dobrą atmosferę i za to, iż mimo różnic, potrafili dochodzić do korzystnych rozstrzygnięć.

Na ostatniej sesji kadencji 2018-2024 starosta z przewodniczącym wręczyli radnym pamiątkowe podziękowania okraszone publikacjami książkowymi promującymi ziemię miechowską.

Na 17 radnych powiatowych, siedmioro nie będzie zasiadać w ławach powiatowych w kolejnej kadencji. Nowa rada po raz pierwszy zbierze się 7 maja.

Wyniki II tury wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski