Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo musi nas usłyszeć

Redakcja
Piotr Hrabia
Piotr Hrabia
Galicyjska Izba Budownictwa powstała w czerwcu w Krakowie. Powołało ją do życia 65 firm działających w naszym regionie. Izba stawia sobie za cel skuteczne działanie na rzecz ochrony interesów branży budowlanej. ***

Piotr Hrabia

ROZMOWA. PIOTR HRABIA, prezydent Galicyjskiej Izby Budownictwa, o najważniejszych problemach małopolskiej branży budowlanej

Kraków w ostatnich latach utrzymuje się na drugim miejscu w rankingu miast oddających najwięcej nowych mieszkań. Można jednak odnieść wrażenie, że głos branży budowlanej często nie jest brany pod uwagę w miejscach, w których zapadają najważniejsze decyzje gospodarcze...

- Integracja środowiska budowlanego jest procesem, który postępuje od lat. Dla nas punktem odniesienia jest m.in. działalność Śląskiej Izby Budownictwa, która powstała w 1997 r., i stanowi bardzo ważne forum wymiany poglądów, doświadczeń oraz kreowania inicjatyw dotyczących budownictwa. Koledzy ze Śląska mają nad nami prawie 14-letnią przewagę i niebagatelny bagaż doświadczeń, którymi chcą się dzielić.

Oczywiście, każdy region ma specyfikę. W południowo-wschodniej Polsce, a naszym celem jest integracja środowisk budowlanych w Małopolsce i na Podkarpaciu, mamy świadomość, że organizacje tego typu są ważnymi partnerami dla samorządu lokalnego i władz centralnych.

Pierwsza reakcja na informację o inicjatywie powołania do życia Galicyjskiej Izby Budownictwa była bardzo pozytywna. Odpowiedziało na nią 65 firm, wśród nich wiele czołowych - m.in. Chemobudowa Kraków SA, Krak-Chem, AWIM, Leier, Fakro, Inter-Bud, Tętnowski Development. W naszym gronie znajdują się banki, szkoły budowlane, mamy również akces ze strony uczelni - Politechniki Krakowskiej, AGH, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Rolniczego, który ma wiele kierunków związanych z działalnością inwestycyjną realizowaną w środowisku rolniczym.

- Galicyjska Izba Budownictwa nie jest wyjątkiem. Kongres Budownictwa zrzesza dziś kilkadziesiąt organizacji stawiających sobie podobne cele. Czym chcecie się wyróżniać?

- Mocną pozycją w regionie, choć nie ukrywamy, że GIB ma szansę stać się wkrótce izbą o zasięgu ogólnopolskim. Z Romanem Nowickim, - prezesem Kongresu Budownictwa, kontaktujemy się na bieżąco. Z uwagi na duże doświadczenie firm zrzeszonych w naszej izbie oraz zaplecze, jakie stanowią uczelnie, uważam, że głos naszego środowiska będzie słyszalny w miejscach, w których zapadają decyzje ważne dla budownictwa, i nie tylko.

Niepokoi nas wiele spraw. Zarówno kwestie nierównego traktowania podmiotów - np. preferowania w przetargach firm zagranicznych, gwarancji zapłaty, braku uregulowań prawnych w dziedzinie budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, czy upadku systemów wspierania budownictwa społecznego. Chcemy być np. aktywni w Sejmie m.in. poprzez stałą obecność na posiedzeniach komisji parlamentarnych. Będziemy też organizować, pod patronatem resortu infrastruktury, doroczne, ogólnopolskie forum poświęcone budownictwu.

Rozmawiał Janusz Michalczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski