Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragrafy blokują pomoc

Paweł Chwał
Danuta i Antoni Kumięgowie w pożarze stracili dorobek życia i główne źródło utrzymania. W tle spalone maszyny tartaku
Danuta i Antoni Kumięgowie w pożarze stracili dorobek życia i główne źródło utrzymania. W tle spalone maszyny tartaku Paweł Chwał
Wola Lubecka. Kumięgowie w pożarze stracili stodołę i tartak, który był ich głównym źródłem utrzymania. W gminie odmówiono im wsparcia, twierdząc, że prawo zezwala na nie tylko, gdy spali się dom

Rodzina Kumięgów z Woli Lubeckiej w pożarze straciła stodołę z tegorocznymi zbiorami i kompletny tartak z gotowym towarem do odbioru. Zostali bez środków do życia.

- Wolałbym nawet, żeby spalił się dom, zamiast tych maszyn. Nimi zarobiłbym na nowy i odbudował, a tak to zostałem pozbawiony jakichkolwiek możliwości utrzymania rodziny - mówi przez łzy Antoni Kumięga.

Ogień wybuchł tydzień temu, w nocy z soboty na niedzielę. Mieszkańców obudził głośny łomot do drzwi. - Wstawajcie! Szybko! Stodoła się pali! - wołał sąsiad. Była godz. 1 w nocy. Ogromne płomienie obejmowały już cały budynek, oddalony od domu o ok. 20 metrów.

- Pobiegłem pędem do stajni (znajdowała się koło stodoły), zdołałem jeszcze wyprowadzić dwie krowy i wypuścić maciorę z młodymi. To jedyne, co uratowałem - opowiada 51-letni gospodarz, który desperacką akcję przypłacił drobnymi poparzeniami całego ciała.

Pożar przez gryzonie
Antoni Kumięga ubolewa przede wszystkim nad spalonym tartakiem.

- Kompletowałem te maszyny przez całe życie. W jedną noc straciłem wszystko. Wielopiła, tokarki, cyrkularki, wyżynarki, tartak taśmowy nadają się w tym momencie jedynie na złom - mówi pokazując poskładane na podwórku urządzenia.
Straż pożarna wstępnie oszacowała, że w pożarze spłonął majątek wart ok. 900 tysięcy złotych.

Ogień, jak ustalili eksperci, powstał od zwarcia instalacji elektrycznej, które spowodowało najprawdopodobniej przegryzienie przewodów przez gryzonie.

Budynek był ubezpieczony, ale znajdujące się w nim sprzęty już nie. Kumięgowie nie mają co liczyć na rekompensatę, która pozwoliłaby im odtworzyć tartak.

- W środku była już przygotowana do odbioru pokaźna partia styli do miotel. Klient miał je wziąć w sobotę, ale coś mu wypadło i przełożył przyjazd do nas na wtorek. Wszystko poszło z dymem - dodaje Danuta Kumięga.

Drewna z gminy nie dostali
- Tej rodzinie trzeba pomóc, bo została bez jakichkolwiek środków do życia. Nie stać ich na odtworzenie tartaku, a bez niego trudno będzie im funkcjonować - zauważa Jerzy Kumięga, sołtys Woli Lubeckiej, który wspólnie z kilkunastoma sąsiadami porządkował w sobotę pogorzelisko.

Poszkodowani liczyli na pomoc gminy. Samorząd posiada między innymi własny las, z którego można byłoby pozyskać drewno na nową więźbę dachową. Dostali jednak odpowiedź odmowną.

- Gdyby spalił im się dom, nie byłoby z tym problemu. Prawo zabrania wspierania osób, które w pożarze czy w wyniku innego kataklizmu straciły budynek gospodarczy - wyjaśnia Teresa Połoska, burmistrz Ryglic.

Dodaje, że właściciele powinni wcześniej wszystko ubezpieczyć. Teraz może im zaoferować jedynie wsparcie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na zakup książek dla dzieci, umorzenie podatku i opłaty za wywóz śmieci w tym roku.

Problemu nie widział przed rokiem wójt gminy Dębica, przekazując od razu pogorzelcom ze Stobiernej (spaliła im się stodoła ze stajnią, wraz z kilkunastoma końmi) 10 tys. zł tzw. zasiłku celowego na odbudowę gospodarstwa. - W takich sytuacjach nie można trzymać się sztywno paragrafów. Budynki gospodarcze są równie ważne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pożar trawi główne źródło utrzymania rodziny - mówi Stanisław Rokosz.

Gdy ten przykład podaliśmy burmistrz Ryglic, Teresa Połoska zapowiedziała, że jeszcze raz przeanalizuje sytuację z radcą prawnym urzędu, aby odpowiednie decyzje można było podjąć już podczas dzisiejszej sesji rady gminy.

Potrzeba im wszystkiego
* Kumięgowie w pożarze stracili zboże i słomę z tegorocznych zbiorów, dlatego potrzebują karmy dla zwierząt na cały rok.
* Chętnie przyjmą jakiekolwiek urządzenia niezbędne do tego, aby odtworzyć tartak i wznowić produkcję.
* Zbiórkę na pogorzelców zapowiedzieli strażacy z Woli Lubeckiej i Lubczy. Będą kwestować do puszek przed kościołami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski