Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parcele dla miejskich ogrodników w sąsiedztwie Lasu Wolskiego. Jak na działce, ale na innych zasadach

PAP
PAP
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jeśli nie ogród działkowy, to poletko z subskrypcją?
Jeśli nie ogród działkowy, to poletko z subskrypcją? Aneta Żurek
Pierwszy w Krakowie społeczny ogród parcelowy ma powstać przy ul. Orlej na Woli Justowskiej. Zainteresowani będą mogli skorzystać z kawałka ziemi i uprawiać na niej warzywa. To nowy pomysł Zarządu Zieleni Miejskiej, wzorowany - jak tłumaczy ZZM - na ogrodnictwie miejski w krajach Europy Południowej

"Tęsknisz za naturą i grzebaniem w ziemi? Marzysz o tym, aby mieć kawałek swojej działki i uprawiać warzywa? Lubisz mieć autentyczny kontakt z ludźmi i chciałbyś nauczyć się jak uprawiać ziemię? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!" - informuje ZZM. Zainteresowanych zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 5 grudnia (wtorek) o godz. 17 w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ul. Reymonta 20 (stadion miejski im. Henryka Reymana).

Pomysł na realizację społecznego ogrodu parcelowego zaczerpnięty został z krajów Europy Południowej, gdzie jest on najczęstszym modelem ogrodnictwa miejskiego. Stanowi kombinację idei ogrodu działkowego i ogrodu społecznego.

- Model ten polega na tym, że grupa mieszkańców otrzymuje do dyspozycji określoną parcelę, na której za niewielką opłatą sobie gospodarzy i uprawia. Co do zasady większość zasobów, takich jak np. narzędzia, strefa rekreacyjna, dostęp do wody i innych mediów, są wspólne. Wszystkim zarządza operator, który dba o bieżące funkcjonowanie ogrodu - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierowniczka zespołu "Kraków w zieleni" w ZZM.

Jak tłumaczą przedstawiciele ZZM, taki ogród składa się z szeregu parceli (poletek), które za niewielką opłatą wynajmowane są mieszkańcom. Ci mogą na nich uprawiać warzywa i owoce według uznania, ale w zgodzie z przyjętymi w danym ogrodzie zasadami (np. bez nawozów, GMO itp).

W takim ogrodzie narzędzia, woda czy teren do piknikowania są wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach.

W Krakowie miejsce dla miejskich ogrodników ma powstać przy ul. Orlej, w bliskim sąsiedztwie Lasu Wolskiego. Zgodnie z planami pod ogród zostanie przeznaczona działka o powierzchni 0,59 ha, z czego na parcele dla ogrodników wydzielone będzie 1850 metrów kwadratowych.

- Można więc założyć, że zmieści się tam spokojnie 50-60 poletek w zależności od projektu. Ziemia jest tam bardzo dobra, całkiem urodzajna - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Około 900 mkw. zajmie mini farma operatora projektu, a na pozostałym obszarze ma powstać część wspólna o charakterze rekreacyjnym. Planowany jest też wspólny kompostownik i narzędziownia.

Parcelę w krakowskim ogrodzie będzie można zasubskrybować, na pierwsze 2 lata - bezpłatnie. W kolejnych latach mają zostać wprowadzone niewielkie opłaty, jeszcze nie wiadomo, w jakiej wysokości.

Ogród zostanie zrealizowany w ramach unijnego projektu CoFarm4Cities program Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Pierwszy sezon ogrodniczy - po zakończonych potrzebnych pracach projektowych i budowlanych - miałby się rozpocząć w 2025 roku.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski