Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Jerzmanowskich w nowej odsłonie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prokocim. Zarząd Zieleni Miejskiej poszukuje w przetargu wykonawcy projektu rewitalizacji parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich. Projektant będzie miał też za zadanie uzyskać niezbędne pozwolenia - konserwatorskie, na budowę. Termin - do końca października tego roku.

ZZM obecnie zajmuje się na bieżąco utrzymaniem parku. - Stan infrastruktury, oświetlenia itp. pozostawia jednak wiele do życzenia. Dlatego w tym roku postaramy się zadbać o dokumentację projektową, aby w przyszłym roku można było rozpocząć prace budowlane - zapowiada Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.

Startujący w przetargu muszą się wykazać m.in. niezbędną wiedzą i doświadczeniem. ZZM szuka takich kandydatów, którzy w ciągu ostatnich trzech lat wykonali co najmniej dwie dokumentacje projektowe obejmujące zagospodarowanie terenu łącznie o powierzchni 2 ha, a każdy z tych projektów uzyskał uzgodnienie konserwatorskie i pozwolenie na budowę.

Powierzchnia inwestycji planowanej w parku Jerzmanowskich w Prokocimiu to 7,2 ha. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał uwzględnić w przygotowywanej dokumentacji: projekt alejek, zieleni, wymianę elementów małej architektury, nowe urządzenia zabawowe placu zabaw, remont trzech kładek na rzece Drwince, remont konserwatorski istniejącej fontanny. Zaprojektowana ma też zostać ścieżka zdrowia wzdłuż Drwinki, z prostymi elementami do ćwiczeń.

Do parku w ramach rewitalizacji trafi - co od lat jest zapowiadane - fontanna projektu prof. Wiktora Zina, dawniej znajdująca się na Rynku Głównym. Przejdzie przy tym odnowę i modernizację.

Rewitalizacja parku zostanie wyceniona na etapie opracowania kosztorysu inwestorskiego. ZZM ocenia, że będzie to kwota rzędu kilku milionów.

Niedawno radna Grażyna Fijałkowska zapytała w interpelacji, jakie prace będą wykonywane w tym roku w parku. W odpowiedzi prezydenta czytamy, że ZZM zamontuje do końca III kwartału trzy huśtawki dla dorosłych i 20 leżaków miejskich w południowej części parku, od strony ul. Wielickiej.

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski