Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parki krajobrazowe wreszcie będą chronione przed deweloperami

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Małopolska. Aktywistom udało się zmobilizować urzędników marszałka, by zaczęli prace nad dokumentami chroniącymi cenne tereny.

W poniedziałek radni małopolskiego sejmiku zatwierdzą plan ochrony dla Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z najważniejszych celów tego dokumentu jest „racjonalna gospodarka przestrzenna, ograniczenie presji urbanistycznej”.

To pierwszy plan ochrony dla parku krajobrazowego w naszym regionie. Będzie regulować zabudowę wolnych terenów, wykorzystania ich na cele gospodarcze oraz turystyczne. Plan określi też obszary, które muszą być bezwzględnie chronione. Na tej podstawie zakazy zabudowy pojawią się w planach zagospodarowania przestrzennego. Konieczne będzie ograniczenie wysokości domów i bloków do 9 metrów, pojawi się też nakaz stawiania spadzistych dachów w dolinie Dłubni.

Choć urzędnicy mieli 8 lat na opracowanie szczegółowych zasad ochrony dla 11 małopolskich parków krajobrazowych, dopiero teraz ich prace nabrały tempa. To efekt nacisków ekologów i krakowskich aktywistów, którzy chcą chronić przed deweloperami łąki i lasy. Z kolei w górach problemem są inwestorzy rozbudowujący trasy narciarskie, które coraz bardziej wcinają się w górski krajobraz.

- Coś w tej sprawie wreszcie drgnęło - przyznaje Piotr Ciochoń z Inicjatywy Ratujmy Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. To działacze tego ruchu, zaniepokojeni presją na zabudowę okolic Lasu Wolskiego, Zakrzówka, Tyńca czy Skotnik pod koniec ubiegłego roku zasypali radnych sejmiku e-mailami z żądaniami jak najszybszego uchwalenia planów dla parków. W kolejnych miesiącach aktywiści mobilizowali krakowskich radnych, by naciskali urzędników miejskich w sprawie większej ochrony terenów zielonych. Doprowadzili też do przyspieszenia prac nad planami zagospodarowania dla obszarów, w które coraz bardziej wciska się zabudowa mieszkaniowa.

- Chcemy do września tego roku przyjąć plany dla sześciu parków, a dla pozostałych do listopada przyszłego roku - zapewnia Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa. Jego zdaniem do tego czasu całkowicie zniknie problem braku planów ochrony dla parków.

- Widać światełko w tunelu. Mocno trzymamy kciuki, by tego terminu udało się dotrzymać, ale to raczej mało realne - zaznacza Piotr Ciochoń. I przypomina, że projekt planu ochrony Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego ma być gotowy w czerwcu 2018 roku. - Na jego skonsultowanie, uzgodnienie z ekspertami i przyjęcie przez radnych może nie wystarczyć czasu do listopada - twierdzi.

Ale już same prace nad przepisami blokującymi zabudowę mogą powstrzymać deweloperów przed kolejnymi inwestycjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski