MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parkingi przy trasie kolejowej, dojazdy do dworca, nowe perony. Skawina zachęca do przesiadki na pociągi

Barbara Ciryt
Gmina Skawina buduje drogi i parkingi przygotowując je do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej
Gmina Skawina buduje drogi i parkingi przygotowując je do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Fot. Gmina Skawina
Wygodniejszy dojazd do dworca i wielkiego parkingu w Skawinie i budowa nowego parkingu w Radziszowie to kolejne inwestycje realizowane w ramach Planu Mobilności Skawina. Władze gminy tworzą coraz wygodniejszą infrastrukturę wzdłuż linii kolejowej, a wszytko po to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z pociągów, przejazdów zbiorowych i rezygnacji z dojeżdżania do pracy własnymi samochodami.

WIDEO: Krótki wywiad

- Sami nie uruchomimy pociągów, ale możemy tworzyć infrastrukturę sprzyjająca podróżowaniu koleją. Ta komunikacja jest coraz wygodniejsza dla mieszkańców, może odkorkować nasze drogi, a tym samym pomóc w oczyszczaniu środowiska - poprawie jakości powietrza - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

- Skawiński Plan Mobilności zakłada tworzenie miejsc przesiadkowych na autobusy i kolej. Chcemy przygotować jak najlepszą infrastrukturę, bo w tym roku ruszy u nas Szybka Kolej Aglomeracyjna. Dlatego potrzebujemy parkingów, dojazdów do dworców i nowych peronów - dodaje szef gminy.

Niektórzy mieszkańcy denerwują się, że gmina wydaje sporo pieniędzy na rozwój dróg rowerowych, a burmistrz tłumaczy, że chodzi o zachęcanie mieszkańców, by do pociągu dojeżdżali rowerami, hulajnogami. Już w tej chwili sporo osób korzysta z tych środków transportu, a jest szansa, że przy rozbudowie ścieżek na rowery, a potem na pociągi przesiądzie się więcej osób. - Mamy w gminie zarejestrowanych 43 tysiące samochodów. Jeśli nie stworzymy ich właścicielom alternatywnych środków lokomocji, to nigdy nie odkorkujemy miasta - zaznacza burmistrz Rzepisko.

Już w tej chwili w mieście alternatywą dla samochodów jest bezpłatny miejski autobus. Przystanki ma na osiedlach i miejscach, do których mieszkańcy najczęściej jeżdżą: szkoła, przedszkole, cmentarz, kościół, dworzec.

W ostatnich dniach w Skawinie otwarto nową drogę ul. Kolejową prowadzącą od wiaduktu przed wjazdem do centrum miasta (obok Lidla) do dworca. - To dobre rozwiązanie, bo do dworca można dojechać bez kierowania się w zakorkowane centrum Skawiny - mówi jeden z mieszkańców.

Obok dworca PKP powstaje Skawińskie Centrum Komunikacyjne, a w raz z nim: chodniki, ścieżka rowerowa, pętla autobusowa, wiata rowerowa na 60 miejsc postojowych z panelami fotowoltaicznymi i gniazdami ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych, a do tego wielki parking typu park&ride dla 500 pojazdów, który zostanie włączony do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

W Skawinie na ukończeniu jest remont dworca, którego otwarcie planuje się na kwiecień-maj 2020. W budynku powstaje poczekalnia oraz toalety, kawiarnia, czytelnia i nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kolejny park&ride powstaje koło dworca kolejowego w Radziszowie. Pomieści on 25 pojazdów i będzie bezpłatny, ponadto zmodernizowany zostanie też przystanek autobusowy. W tej miejscowości budowane są także ciągi pieszo-rowerowe prowadzące do parkingu i trasy kolejowej.

Noworoczny koncert orkiestry Wieniawa i chóru Fermata zachwy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski