Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paser czy nieświadomy nabywca? Jakie kary grożą nam za zakup skradzionego samochodu

(MM)
Prawo . Sposób, w jaki nabyliśmy pojazd wpływa na dalsze postępowanie. Warto sobie uświadomić, że zakup kradzionego samochodu może stanowić przestępstwo paserstwa.

Kodeks karny rozróżnia paserstwo umyślne, unormowane w art. 291 i zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat do 5 miesięcy oraz paserstwo nieumyślne, unormowane w art. 292 i zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Paserstwo umyślne i nieumyślne

Paserstwo umyślne polega na tym, iż nabywca kradzionego samochodu wie, że rzecz pochodzi z przestępstwa i godzi się na to. Przy paserstwie nieumyślnym nabywca nie wie, że samochód pochodzi z czynu zabronionego, ani nie godzi się na to, ale na podstawie towarzyszących okoliczności powinien przypuszczać, że pochodzi z czynu zabronionego.

Jak wyjaśnia Paulina Drzazga-Poproch z kancelarii adwokackiej Żakiewicz Adwokaci, w orzecznictwie podkreśla się, iż okoliczności, które mogą wskazywać, że zakupiony przez nas pojazd mógł pochodzić z paserstwa to np. fakt, że cena takiego auta jest znacznie zaniżona w stosunku do jego wartości rynkowej, bądź sprzedawca nie ma dokumentów, albo są one niepełne.

Jeśli odkryliśmy, że staliśmy się nabywcami kradzionego samochodu, fakt ten niezwłocznie powinniśmy zgłosić na policję. Funkcjonariusze zabezpieczą pojazd i zabiorą go na policyjny parking, gdzie będzie musiał pozostać do zakończenia wszystkich czynności śledczych i wydania wyroku. Zbadane zostaną wówczas wszelkie okoliczności nabycia auta.

Do kogo będzie należało skradzione auto?

To na nabywcy ciąży obowiązek dochowania należytej staranności przy zakupie samochodu. Jeżeli jednak pomimo dołożenia przez nas należytej staranności okazuje się, że samochód pochodzi z paserstwa, to możemy powoływać się na treść art. 169 par. 2 kodeksu cywilnego, a mianowicie jeśli nabyliśmy auto w dobrej wierze, zachowując należytą staranność, a od momentu kradzieży upłynęły 3 lata, taki samochód może stać się naszą własnością. Jeżeli mimo to nie chcemy zachować auta, możemy wystąpić do sprzedawcy z roszczeniem o zwrot zapłaconej przez nas kwoty, a gdyby sprzedawca wiedział, iż samochód pochodzi z kradzieży, można ubiegać się o odszkodowanie, czy to na drodze postępowania karnego czy też cywilnego.

_– W przypadku skazania za przestępstwo paserstwa, sąd może orzec przepadek samochodu pochodzącego z kradzieży na rzecz Skarbu Państwa, chyba że w toku postępowania ustalono prawowitego właściciela samochodu. W takim wypadku sąd nakaże zwrócić auto pierwotnemu właścicielowi _– tłumaczy Paulina Drzazga-Poproch. Dodaje, że jeżeli ubezpieczyciel pokrył szkodę wyrządzoną kradzieżą auta, to taki samochód może również zostać zwrócony ubezpieczycielowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski