Pasja według św. Łukasza autorstwa Krzysztofa Pendereckiego...

Pasja według św. Łukasza autorstwa Krzysztofa Pendereckiego w środę zabrzmi w Krakowie

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pasja według św. Łukasza autorstwa Krzysztofa Pendereckiego w środę zabrzmi w Krakowie
1/7
przejdź do galerii

©Andrzej Banas / Polska Press

W środę 18 lipca, o godz. 19.30, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, usłyszymy „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Kenta Nagano.
Zobacz galerię

Rok 2018 w kręgach muzycznych Krakowa to przede wszystkim obchody jubileuszu 85-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego, najbardziej znanego współczesnego kompozytora polskiego na świecie. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu właśnie „Pasja wg św. Łukasza”. To utwór napisany na 700-lecie powstania Katedry w Münster. Tam też została pierwszy raz wykonana 1966 roku. Dzieło to było także pisane z myślą o Milenium chrztu Polski, które przypadało także na 1966 rok.

Do dziś „Pasja wg św. Łukasza” uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. W awangardowym utworze wyraźnie słychać nawiązania do tradycji muzyki sakralnej i twórczości J.S. Bacha. Dodatkowo łacińskie teksty dodają monumentalnemu dziełu niezwykłej atmosfery.

„Pasję...” tym razem wykona znana kanadyjska Orchestre Symphonique de Montréal pod batutą Kenta Nagano, który jest dyrektorem artystycznym orkiestry, a także dyrektorem naczelnym Opery Narodowej w Hamburgu i głównym dyrygentem Philharmoniker Hamburg.

Jako soliści wystąpią:Sarah Wegener, Lucas Meachem, Matthew Rose. Poza tym usłyszymy też śpiewaków Chóru Filharmonii Krakowskiej i Warszawskiego Chóru Chłopięcego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo