„Pasy” nie zwalniają. Tym razem wygrały z Unią

Jerzy Zaborski(MZ)(FRAP)
Atakuje Karol Kisielewski (Cracovia)
Atakuje Karol Kisielewski (Cracovia) fot. Jerzy Zaborski
Ekstraklasa hokejowa. W derbach Małopolski oświęcimianie trzy razy obejmowali prowadzenie, ale ostatecznie górę wziął kunszt lidera. Porażka Podhala.

Unia Oświęcim - Comarch Cracovia 3:6 (2:1, 1:3, 0:2)

Bramki: 1:0 Gębczyk (Wojtarowicz) 2, 1:1 Urbanowicz (Kapica, Wróbel) 5, 2:1 Vosatko (Daneczek) 7, 2:2 Kapica (Szinagl, Dziubiński) 25, 3:2 Szewczyk (Fiedor) 29, 3:3 Kapica (Rompkowski, Dziubiński) 35, 3:4 Pasiut (Szinagl) 39, 3:5 Urbanowicz (Novajovsky) 45, 3:6 Szinagl (Grman) 60.

Sędziował: Przemysław Kępa (Nowy Targ). Kary: 0-8 min. Widzów: 900.

Unia: Witek - Vosatko, Bezuszka, S. Kowalówka, Daneczek, Wojtarowicz - Gabryś, Modrzejewski, Szewczyk, Haas, Piotrowicz - Popela, Gębczyk, Budzowski, Wanat, Malicki oraz Fiedor

Cracovia: Radziszewski - Grman, Rompkowski, Wróbel, Dziubiński, Szinagl - Kruczek, Wajda, Kisielewski, Pasiut, Drzewiecki - Dąbkowski, Maciejewski, Paczkowski, Dziubiński, Kapica - Noworyta, Novajovsky, Domogała, Słaboń, Urbanowicz.

Zgodnie z derbową tradycją meczów w Oświęcimiu, gospodarze objęli prowadzenie po silnym strzale obrońcy Mateusza Gębczyka. Odpowiedź lidera była jednak natychmiastowa. Urbanowicz dał próbkę swoich umiejętności, uderzając z lewej strony w „okienko”. Gorszy nie chciał być Vosatko, który wypalił niczym z armaty i Radziszewski także nie zareagował.

Po przerwie Kapica zmienił lot krążka, doprowadzając do remisu. Miejscowi zerwali się jeszcze raz. Szewczyk poprawił strzał Fiedora i oświęcimianie zaczęli myśleć realnie o poskromieniu lidera. Jednak jeszcze przed przerwą Pasiut dobił strzał Szinagla i goście wyszli na prowadzenie. - W drugiej tercji zeszliśmy z czterech na trzy piątki. Zespół złapał rytm i wtedy zbudował fundament zwycięstwa, który okazał się solidny - cieszył się Rudolf Rohaczek, trener krakowian.

Gospodarze przy dwubramkowej stracie mogli wrócić do gry, bo goście zaczęli łapać głupie kary. Miejscowi przez 73 sek mieli nawet na tafli o dwóch graczy więcej. Nic nie wskórali.

Jednak przy kolejnej karze, na 108 sek. przed końcem, trener Josef Dobosz zdecydował się na pokerową zagrywkę z wycofaniem bramkarza, zyskując znowu podwójną przewagę. Ten manewr przyniósł gospodarzom jednak stratę gola.

- Chcieliśmy zdobyć z __liderem choćby punkt, ale nam się nie udało - żałował Josef Dobosz, trener Unii.

JKH Jastrzębie - Podhale Nowy Targ 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Bramki: 1:0 Laszkiewicz (Bordowski, Ł. Nalewajka) 8, 1:1 Zapała (Tapio) 28, 2:1 Petro (Plichta) 42, 3:1 Bordowski (Górny) 45, 4:1 Semrad 58.

Sędziował: Patryk Pyrskała. Kary: 49-27 min.

Podhale: Raszka - Wojdyła, Haverinen, Jokila, Zapała, Tapio - Ałeksiuk, Tomasik, Wronka, Bryniczka, Różański - Łabuz, Sulka, Zarotyński, Neupauer, Stypuła.

W 8 min prowadzenie gospodarzom dał Leszek Laszkiewicz. Podhale wyrównało w 28 min, podczas gry w liczebnej przewadze: Krzysztof Zapała skutecznie dobił strzał Jussi Tapio.

Kluczowy okazał się początek trzeciej tercji, kiedy nowotarżanie stracili dwa gole. Podhalanie w kolejnych fragmentach próbowali jeszcze odwrócić losy rywalizacji. Dobra okazja ku temu nadarzyła się w końcówce. Ostatnie cztery minuty „Szarotki” grały bowiem z przewagą jednego zawodnika, a po chwili do boksu zjechał też Raszka. Nowotarżanie ostrzeliwali bramkę gospodarzy, ale w niej świetnie spisywał się Mate Tomljenovic. Podhalanie nie tylko nie zdobyli gola kontaktowego, ale sami stracili czwartą bramkę.

Pozostałe mecze - grupa I: GKS Tychy - Ciarko PBS Bank Sanok 0:2 (0:0, 0:1, 0:1).

Grupa II: Nesta Mires Toruń - Polonia Bytom 1:3 (0:2, 1:0, 0:1); Naprzód Janów - Orlik Opole 5:3 (1:0, 2:1, 2:2); Zagłębie Sosnowiec - SMS U20 Sosnowiec 7:1 (1:0, 3:0, 3:1).