Tomasz Bochenek
Peter Hyballa był trenerem Wisły Kraków od grudnia 2020 do maja 2021 roku
Peter Hyballa był trenerem Wisły Kraków od grudnia 2020 do maja 2021 roku Wojciech Matusik
Peter Hyballa po jasnej stronie mocy! Jeśli do tej pory ominęła was ta wiadomość, to wiedzcie, że NAC Breda uruchomił klauzulę przedłużenia umowy ze szkoleniowcem na kolejny sezon. A były trener Wisły Kraków w holenderskim klubie naprawdę robi robotę. I nawet w grze, która trwała niecałe 20 minut szczęście uśmiechnęło się do jego ekipy.

Historii Hybalii z Wisły nie będziemy przypominać. Zostańmy przy tym, że okrzyknięty został w Polsce trenerem kontrowersyjnym, i to samo było później w duńskim Esbjergu. Ekspresowo stracił też pracę latem 2022 roku w słowackim Trenczynie.

W styczniu 2023 dostał pracę w Bredzie. Działał tam już trzy lata wcześniej, i to był udany czas - tym więc można było wytłumaczyć nominację. Zimą objął Hyballa zespół grający na zapleczu holenderskiej ekstraklasy. Wtedy nie wydawało się, że może powalczyć o awans. A teraz? Teraz jest to jak najbardziej realne.

9 zwycięstw, 4 porażki, 1 remis - to bilans NAC, odkąd Hyballa przejął drużynę. Ten bilans był skromniejszy o 4 punkty, gdy w ubiegłym tygodniu klub z Bredy poinformował o tym, że zdecydował się na przedłużenie z Niemcem współpracy na kolejny sezon - aktywowana została klauzula, którą zawarto w kontrakcie podpisanym trzy miesiące temu. - Oczywiście będziemy kontynuować obraną przez nas ścieżkę - stwierdził Peter Maas, dyrektor techniczny NAC.

W nowej dla siebie sytuacji Hyballa poprowadził w miniony piątek drużynę w zwycięskim meczu z sąsiadem w tabeli, FC Eindhoven (2:1). A we wtorek 25 kwietnia dokończone zostało spotkanie z Willemem II Tilburg, przerwane 14 kwietnia, bo kibice rzucali przedmiotami na boisko. Pisaliśmy o tym tutaj:

25 kwietnia grę rozpoczęto w 75. minucie, przy prowadzeniu Willema II 1:0. NAC przez 15 minut nie stworzył sytuacji bramkowej. Ale w 90 minucie w końcu to zrobił - i zdobył gola, doprowadzjąc do remisu.

Ekipa z Bredy zajmuje 7. miejsce w tabeli, jest bliska zapewnienia sobie lokaty w "ósemce". A drużyny z miejsc 3.-8. zagrają w barażach o awans do holenderskiej ekstraklasy.