Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć darmowych koncertów na żywo w ramach Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W tym roku Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej zainauguruje 8 lipca koncert Capelli Cracoviensis
W tym roku Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej zainauguruje 8 lipca koncert Capelli Cracoviensis Materiały prasowe
8 lipca rozpoczyna się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Przez pięć dni można będzie posłuchać na żywo najważniejszych wykonawców tego gatunku nad Wisłą. Publiczność będzie jednak musiała poddać się rygorom sanitarnym ze względu na zagrożenie koronawirusem. Wstęp bezpłatny.

FLESZ - Czy Polacy wrócą do kin?

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej to najstarsza impreza dedykowana temu gatunkowi w Polsce – odbywa się niemal nieprzerwanie od 1975 roku. Zagrali na niej nie tylko czołowi wykonawcy z kraju, ale również znakomici goście z zagranicy. W tym roku wydawało się, że ze względu na pandemię festiwal się nie odbędzie. Organizatorzy z Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu zdecydowali się jednak spotkać z publicznością na żywo. Nie była to jednak łatwa decyzja.

- Mieliśmy łut szczęścia: festiwal został zaplanowany na taki termin, że okazało się, iż damy radę zorganizować koncerty z ograniczonym udziałem publiczności. Musieliśmy dokonać jedynie drobnych zmian w zakresie wykonawców lub programu. Mieliśmy już zaplanowaną przyszłoroczną edycję, można więc było dokonać zamiany koncertów między jednym rokiem a drugim. W ten sposób udało się skonstruować taki program, który nie będzie odbiegał od tego, co początkowo chcieliśmy zrobić – mówi prof. Marcin Szelest, dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncerty zorganizowane w ramach imprezy odbędą się w dwóch miejscach: w kościele Miłosierdzia Bożego i w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sary. Wcześniej występy festiwalowe miały miejsce w dwóch mniejszych kościołach w centrum miasta. Aby zachować obostrzenie sanitarne przeniesiono je w tym roku do większej budowli na obrzeżach Starego Sącza. Dzięki temu w każdym koncercie będzie mogło wziąć udział ok. 150 osób. Widzowie siądą w oddaleniu od siebie, każdy musi mieć maseczkę, a przed wejściem będzie mierzona temperatura.

- Festiwal spotyka się zawsze z dużym zainteresowaniem widzów. W Starym Sączu jest duża grupa melomanów, którzy wiernie uczestniczą w organizowanych przez nas koncertach. I to pewnie oni będą stanowić większą część publiczności w tym roku. Nie wiemy bowiem, czy na odwiedzenie Starego Sącza zdecydują się melomani z innych miast. Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć – tłumaczy prof. Marcin Szelest.

Każda edycja Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej ma swoje motto, które odnosi się do głównych wątków w programie. Tak jest i w tym roku – teraz impreza odbędzie się pod hasłem „Peregrynacje”. Nabiera ono zupełnie nowego wymiaru w sytuacji, kiedy możliwości podróżowania po świecie są ze względu na pandemię mocno ograniczone.

- Pierwotnie ten tytuł odnosił się do kilku sfer mobilności dotyczących muzyki dawnej. Możemy mówić o mobilności muzyków, o mobilności kompozytorów, którzy szukali zatrudnienia w różnych miejscach odległych od siebie, o mobilności repertuaru, którzy przedostawał się z kraju do kraju za sprawą podróżujących muzyków i twórców, a także o mobilności stylu muzycznego, który wędrował po całej Europie. Ważne były też miejsca, do których się pielgrzymowało – zarówno w sensie religijnym, jak i muzycznym. Takim miejscem jest obecnie Stary Sącz. Tych wymiarów peregrynacji jest więc bardzo dużo – podkreśla prof. Marcin Szelest.

Tytułowe „Peregrynacje” będą się odbijać w programie festiwalu w rozmaity sposób. 8 lipca w kościele Miłosierdzia Bożego festiwal zainauguruje Capella Cracoviensis. Koncert pokaże jak w spiskich miastach w XVII wieku kultywowano twórczość muzyków z Saksonii, mającą z kolei swe źródła w Wenecji. 9 lipca w tym samym miejscu grupa Vasa Consort zagra kompozycje Adam Jarzębskiego, będące owocem jego podróży po XVII-wiecznej Europie. 10 lipca w Centrum Kultury Collegium Sans-Souci przypomni muzykę graną na dworze króla Fryderyka Wielkiego. W tym samym miejscu 11 lipca klawesynista Andrzej Zawisza wykona utwory z kręgu „stylu włoskiego” z XVII wieku. Na finał 12 lipca w kościele Miłosierdzia Bożego Orkiestra Historyczna wykona kompozycje austriackiego paulina Amandusa Ivanschiza.

Wszystkie koncerty będą emitowane na żywo w internecie na Facebooku festiwalu. Koncertów otwarcia i zamknięcia festiwalu będzie można również posłuchać w II Programie Polskiego Radia. Pozostałe występy zostaną zarejestrowane i wyemitowane w terminie późniejszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pięć darmowych koncertów na żywo w ramach Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski